Co se ve skutečnosti stalo v Sauberu?

Čtvrtý nejstarší tým ve startovním poli stihla další krize. Do té se dostal odchodem šéfky Monishy Kaltenbornové a spolu s ní se očekává, že odejdou i další klíčoví zaměstnanci. To vše v návaznosti na politiku týmu, kterou nastolilo nové vedení, které nemá o formuli 1 ani ponětí a do něhož svým způsobem patří i pilot týmu Marcus Ericsson.

Štítky: Sauber Zveřejněno 3. 07 2017 — Josef Nekvinda

Celá story se rozhořela středečního předvečera před velkou cenou Ázerbájdžánu, kdy byl zároveň potvrzen odchod šéfky týmu Monishy Kaltenbornové. Mnohé zdroje za příčinu označují rozpor mezi ní a lidmi, kteří stojí za loňskou záchranou týmu. Tito lidé, zastřešeni společností Longbow Finance, údajně měli diktovat pořadí pilotů, přičemž protěžovaným se měl stát Marcus Ericsson na úkor Pascala Wehrleina. To vše v důsledku jakéhosi nového „budovacího“ procesu, který měl nastartovat celý Sauber k lepším zítřkům. Podstatné je v tomto bodě následující – racionálně uvažující Kaltenbornová tento přístup neschvalovala a do systému rázem více nezapadala.

Jasné tedy je, že účinné soužití nemohlo být dosaženo a strany se „dohodly“ na ukončení spolupráce. Vše se pochopitelně dělo za pochodu. Zaměstnanci již proudili do Baku, když přišlo prohlášení od prezidenta Sauberu Pascala Picciho. Mimochodem od člověka, který nemá s formulí 1 co dočinění. Stroze se nejprve vyjádřil k situaci kolem upřednostňování jednoho z pilotů, což pochopitelně označil za nepravdu. O pár minut později pak přišel s oficiálním potvrzením rozchodu se šéfkou týmu, což zdůvodnil tím, že každá ze stran má odlišné pohledy na další vývoj společnosti.

Odchod šéfky týmu je oficiální. Situace v Sauberu je vážná

Od té doby se Kaltenbornová do médií nevyjadřuje, zatímco Picci má tendence neustále zpochybňovat názory okolo pořadí pilotů. A k tomu mu přitakávají i zdroje blízké přímo Ericssonovi. „Musím znovu vyvrátit báchorku o možných rozdílných pohledech na upřednostňování pilotů poté, co někdo označil Ericssona za toho, který by měl naši větší náklonnost,“ uvedl Picci v jednom z rozhovorů, ve kterém celou situaci označil za agendu proti týmu.

Jenže proti němu hovoří fakta. Longbow Finance se profiluje jako švýcarská investiční skupina, ovšem s napojením na švédské vedení. Navíc Švýcarsko je země úžasná tím, že v ní Longbow může podnikat bez nutnosti nechat nahlížet veřejnost do finančních výkazů nebo odhalovat totožnosti akcionářů. Není tedy pochyb o tom, že zde existuje napojení na velmi bohaté švédské byznysmeny a shodou okolností se uprostřed toho všeho nachází i samotný Ericsson.

Prakticky od jeho vstupu se diskutuje nad tím, kdo mu vlastně takříkajíc kryje záda. Až do roku 2010 vlastnil švédský závodník 60 procent společnosti M E Promotions, přičemž řízení se spolu s ním ujali jeho otec a Karl-Johan Persson (výkonný ředitel H&M). Právě aktiva Perssona byla magazínem Forbes vyčíslena na 2,3 miliardy dolarů, což by byl více než slušný polštář pro Ericssona. Zbylých 40 procent navíc vlastnila společnost Sportpro, zabývající se sponzoringem sportovců. Zajímavé na tom ovšem je, že naopak spolumajitelem Sportpro je společnost Ramsbury Invest, v níž má podíl Persson spolu se svým otcem, jehož jmění Forbes vyčíslil na 20,1 miliardy dolarů.

Sauber stále bez šéfa. Na pozici se ale lidi zrovna nehrnou

A to není vše. Největším akcionářem Sportspro je koneckonců Longbow Financial. Tudíž Sauber drží největší podíl ve společnosti zabývající se sponzoringem sportovců, která zase naopak vlastní 40 procent akcií v M E Promotions, jenž z 60 procent patří Ericssonovi. Do celého složitého obrazce jsou zapojeni i další významní švédští průmyslníci jako například Tetra Laval. Nelze tedy popřít fakt, že majitelé Sauberu mají výrazný vliv s napojením přímo na Ericssona.

Několik dní po doslova šokujícím oznámení se začaly objevovat další detaily. Spor mezi Kaltenbornovou a Longbow Finance nevznikl jen tak znenadání. Šlo prý o týdny trvající nesoulad mezi oběma entitami a vše eskalovalo v Monaku, kde už bylo jasné, že dojde na následující scénář. Podle majitele Sauberu tým nevykazoval známky rostoucí formy a tudíž nebyly naplněny hlavní cíle pro sezónu.

I když tedy v Barceloně vybojoval Pascal Wehrlein cenné body „navíc“ po vhodně zvolené strategii jednoho pit stopu, tak se jednalo spíše o vzácné osvícení jinak potemnělého šampionátu, ve kterém Sauber bojuje pouze s McLarenem. Jenže jak už to tak bývá, Longbow v roce 2016 začalo do švýcarského týmu stojícího doslova na hraně útesu pumpovat nemalé částky peněz a očekávalo takřka okamžité výsledky. Dnešní formule 1 ovšem není takovému přístupu otevřena, a tak se spíš z pohledu majitele Sauberu jednalo o naivní přestřelení ambic svých i nové akvizice v portfoliu investiční skupiny.

Již bývalá šéfka Sauberu podle nejmenovaného zdroje označila za klíčový prvek tohoto neúspěchu změnu na postu technického ředitele, jež před začátkem sezóny 2017 obsadil Jorg Zander. Ten přišel po dvou letech strávených v programu Audi LMP1, přičemž jako šéf designérů zná důvěrně i prostředí v Hinwilu, kde působil v období 2006 a 2007. Tehdy ještě pod BMW. Změnu prý Kaltenbornová pocítila okamžitě po jeho nástupu do funkce a své domněnky si zřejmě nenechala pro sebe, neboť i zde šlo vedení proti jejímu tvrzení. A to už během právě probíhajícího ročníku. Uvnitř týmu tak došlo na štěpení sil. Vznikly dvě oddělené skupiny – Kaltenbornová a k ní loajální personál a majitelé Sauberu spolu se Zanderem na straně druhé. Pochopitelně taková situace vývoji nepřidá.

Proč nakonec byla odejita ona je důsledkem její, dalo by se říci bezmezné lásky k týmu, který považovala doslova za svou rodinu. K té se přidala už v roce 2000, kam nastoupila k právnímu oddělení. V roce 2010 pak nastal pro ní zásadní zlom, když získala pozici výkonné ředitelky a k tomu brala i 30procentní podíl v týmu. Poté, co Sauber převzala Longbow Finance, jí zůstala funkce, avšak v rámci dohody se musela vzdát svého podílu, a tedy i kontroly nad týmem. To samotné by zřejmě ale na její sesazení z funkce nestačilo, kdyby byl u kormidla i zakladatel týmu Peter Sauber, jehož byla chráněnkyní. Stáhnutí se Petera Saubera nicméně bylo taktéž součástí dohody.

Loajalita a náklonnost k týmu se Kaltenbornové rozhodně upřít nedá. Obzvláště správným se krokem jeví angažování Pascala Wehrleina a bez rozmyslu taktéž nebyla podepsána ani dohoda s Hondou, jež bude od příští sezóny možná výhradním dodavatelem motorů Sauberu. O to výhodnější se tento kontrakt s japonskými motoráři jeví, když za nejnovější specifikaci nezaplatí ani dolar. Na druhou stranu partnerství s Ferrari dávalo Sauberu jakousi stabilitu v dlouhodobém měřítku.

Ani jedno z výše uvedeného však nestačilo. Bitva s Piccim byla předem prohranou v momentě, kdy věděla, že s ním dále nemůže spolupracovat. O současném majiteli je taktéž známo, že vyznává politiku několika vedoucích členů na téže úrovni, raději než kdyby měl ve vedení jediného šéfa. Zcela určitě proto ke Kaltenbornové musela nejprve putovat nabídka typu (nadneseně) – zapadneš do řady, stáhneš se do ústraní a přijmeš menší roli, anebo tým opustíš nadobro. Kaltenbornová se rozhodla pro odchod.

Samotný Sauber se tak nyní nachází v nejisté pozici a lze jen těžko předpovídat, co bude dál. V současném složení totiž figurují ti, kteří stojí za současným vedením, ale jsou tam naopak i ti, kteří jsou nadále věrni Kaltenbornové. Očekávat tedy lze odliv klíčových postav týmu. I vzhledem k tomu, že má svou základnu ve Švýcarsku, nebude snadné sehnat adekvátní náhrady. Jedno je už jisté předem. Nový nástupce bude mít dost práce s tím, aby dal Sauber do pořádku. A je jedno, zda to bude Fréderic Vasseur, Dave Ryan, Graeme Lowdon  nebo Jost Capito.

Diskuse k článku

Napsat komentář