Co jste (možná) nevěděli o úplně první velké ceně F1

V tento den před 71 lety se jela první velká cena nově zorganizovaného Mistrovství světa vozů formule 1. Nabízíme několik méně známých faktů. Věděli jste například, že ve startovním poli byl švýcarský baron, thajský princ nebo známý jazzový muzikant?

Štítky: GP Velké Británie Historie Zveřejněno 13. 05 2021 — Tomáš Richtr

Málo se třeba ví, že první závod ‘moderního’ šampionátu měl dva názvy: oficiálně se jmenoval  Grand Prix d’Europe, ale přirozeně se mu říkalo také British Grand Prix. Později než 13. května začala sezona ještě v šesti případech: v letech 1951, 1952, 1961, 1962, 1963 a 1966. Ale vždy to bylo v květnu.

Do roku 2011 byla zatáčka Woodcote tou poslední, než byly postaveny sekce okruhu od Farm po Wellington Straight. Ale v úvodním roce 1950 byla Woodcote první zatáčkou po startu. Boxy byly mezi zatáčkami Abbey a Woodcote.

Podle odhadů se na závod přišlo podívat 120 tisíc lidí. Těmi nejvýznamnějšími byli bezpochyby král Jiří VI., královna Alžběta II., princezna Margaret a hrabě Louis Mountbatten s manželkou Edwinou Ashleyovou, hraběnkou Mountbattenovou. Tomu odpovídalo i pozoruhodné obsazení. Mezi jednadvaceti startujícími byl třeba člen siamské královské rodiny, vnuk krále Mongkuta (Rámy IV.), Princ Bira (Birabongse Bhanudej Bhanubandh). Nebo baron Emmanuel ‘Toulo’ de Graffenried ze Švýcarska, který vyhrál britskou velkou cenu v roce 1949. Ani jeden do cíle nedojel.

Do nové éry F1 vstoupila Alfa Romeo se svými třináct let starými vozy 158 s přeplňovanými motory o objemu 1,5 litru. Staré, ale pořád úspěšné, takže se firmě podařilo nalákat tři slavná jména: Guiseppe ‘Nino’ Farina, Luigi Fagioli a Juan Manuel Fangio, neboli ‘Tři F’. Na startu se postavili na první tři místa. Závod vyhrál po dvou hodinách a třinácti minutách Farina, Fagioli skončil druhý. Fangio nedojel kvůli úniku oleje. Na stupně vítězů se dostala čtvrtá Alfa Romeo Rega Parnella. Tomu navíc auto poškodil zajíc.

Průměrný věk startovního pole byl 39 let. Nejstaršími byli Luigi Fagioli (51), Louis Chiron (50) a Philippe Etancelin (53). Pět dalších mělo přes čtyřicet let. Giuseppe Farina měl 43 let. Nejmladším byl Geoffrey Crossley ve věku 29 let, o 12 let starší, než byl při své premiéře Max Verstappen.

Před 70 lety se prvním závodem narodila formule 1

Posledním na startu (se ztrátou osmácti sekund na kolo, tedy o 20 % pomalejší), a poslední v cíli závodu, byl Belgičan Johnny Claes. Než propadl závodnické vášni, byl úspěšným jazzovým hudebníkem, měl kapelu ‘Johnny Claes and the Clay Pigeons’ a vydal několik desek.

Před závodem premiéru absolvoval vůz BRM, ale do velké ceny se kvůli technickým problémům nedostal. Vůz BRM P15 – BRM 1.5 V16C nastoupil do další velké ceny na Silverstonu.

Během prvního víkendu F1 se ukázal také Stirling Moss, ale ne v hlavním závodě. Startoval totiž do doprovodného závodu 500cc. Sváděl boj o vítězství, ale v poslední zatáčce mu selhal válec motoru a dojel druhý.