Co bude s bývalým šéfem Ferrari? Binotta lanaří Audi

V loňské sezoně skončila dlouhá štace Mattii Binotta u Ferrari. Třiapadesátiletý Ital nyní absolvuje povinnou pauzu, do formule 1 by se ale údajně měl vrátit.

Štítky: Audi Ferrari Mattia Binotto Zveřejněno 17. 02 2023 — Lukáš Štěrovský

Binotto nastoupil do motorové sekce Ferrari v roce 1995; pouhý rok poté, co získal bakalářský titul v oboru strojního inženýrství. Právě on se zasadil o úspěšnou éru Scuderie zkraje milénia, kdy Michael Schumacher získal s týmem čtyři tituly mistra v řadě. Ovšem od svého povýšení na pozici šéfa stáje v roce 2019 Binotto nedokázal během nadcházející čtyř let dovézt Ferrari k boji o titul.

Vloni měli Maranellští asi největší šanci, jenže nohy jim podkopalo několik taktických pochybení. Po sezoně pak Binotto rezignoval a nyní je na základě klauzule ve smlouvě s Ferrari na povinném odpočinku, který může trvat až do konce sezony 2023. Jednoduše proto, aby ke konkurenci nemohl přenést znalosti o novém voze, k jehož vývoji měl během loňska přístup…

Binotto měl odejít už před lety

A zatímco největší rivalové Red Bull i Mercedes se od možnosti angažovat Binottu dinstancovali, podle obvykle dobře informovaného italského reportéra Lea Turriniho dostal exšéf Ferrari nabídku od Audi. To se dohodlo se Sauberem (dnešní Alfa Romeo), kterému bude dodávat motory. Stane se tak sice až v roce 2026, ovšem německá automobilka už nyní zahájila přípravy. Jasným důkazem je příchod schopného Andrease Seidla z McLarenu…

„Jsem si jistý, že Binotto bude schopen zůstat ve formuli 1 i po vynucené přestávce. Podle mého určitě dostal nabídku od Audi, aby vedl tým, který se v blízké budoucnosti objeví na startovním roštu,“ má jasno Leo Turrini.

Podle něj by dokonce Sauber mohl přesvědčit Ferrari, aby Binottu uvolnilo z nucené pauzy dříve než na konci roku, a Ital se tak mohl připojit k Alfě Romeo. Její dosavadní šéf Frederic Vasseur se totiž před sezonou stál právě novým šéfem Ferrari místo Binotta.