Co bude po F1? Alonso má nápady, ale jistý si není
Kariéra Fernanda Alonsa se ve formuli 1 blíží ke konci. Španělský matador stále ještě neví, kam povedou jeho další kroky.
Fernando Alonso se může pyšnit jednou z nejpůsobivějších kariér v moderním motorsportu. Ve formuli 1 je dvojnásobným mistrem světa a absolutním rekordmanem v počtu odjetých závodů (434). Po roce 2018 si Alonso odskočil do jiných koutů motorsportu – s Toyotou vyhrál dvakrát slavný vytrvalostní závod Le Mans a také se stal mistrem světa WEC. Kromě toho se s japonskou automobilkou účastnil Dakaru a v roce 2017 absolvoval Indy 500.
Z jen krátkého výčtu můžeme usoudil, že Alonso se narodil pro závodění. Když se dvojnásobný mistr světa v roce 2021 vracel do formule 1, pravděpodobně nikdo nečekal, že za pět let, ve věku 44 let bude stále součástí tohoto sportu. Jenže konec se blíží. Do 50 let to nepůjde a Alonso to ví. Při domácím závodě v Barceloně prohlásil, že to je jeho pravděpodobně poslední závod ve formuli 1 na tomto okruhu – příští rok Barcelona v kalendáři nebude, vrátí se v roce 2028.
Z této informace lze usuzovat, že Alonso by ve formuli 1 mohl setrvat ještě jednu sezónu, ale více už asi ne. Co by mělo přijít po tom? Alonso zatím nemá tušení.
“Ne, nemám tušení,” reagoval Alonso na otázku, co bude dělat po formuli 1. “Určitě mě čeká několik výzev. Většina z nich souvisí s motorsportem. Chci vyhrát Dakar, to jsem již říkal mnohokrát. Možná budu chtít vyhrát i jiné věci. Chci se znovu pokusit o výzvu ve vytrvalostních závodech, zvláště pokud to bude chtít jednou udělat i Max (Verstappen). Až skončím se závoděním, řekl jsem, že bych rád pokračoval v tomto týmu v jiné roli, snažil bych se pomoci. Ve Formuli 1 jsem už 26 let a myslím, že týmu mohu pomoci. Pravděpodobně jsem momentálně druhý nebo třetí nejzkušenější člověk v týmu.”
Alonso byl nedávno dotázán na to, jestli by se nechal zlákat Zakem Brownem ke startu za McLaren v Le Mans, kde pracuje na novém hypercaru. Španěl odvětil, že v Astonu Martin plánuje zůstat i po konci ve formuli 1 a tak je jeho start v Le Mans pravděpodobnější s hypercarem Aston Martin Valkyria.
















