Ženská W Series bude závodit po boku formule 1

W Series má za sebou teprve první sezonu, přesto už se chystají velké věci. Závodní série, která je pouze pro ženy, spojí své síly s formulí 1.

Štítky: W Series Zveřejněno 12. 11 2020 — Jiří Košta

W Series se představila poprvé v roce 2019 s tím, že první sezona probíhala po boku německého šampionátu cestovních vozů DTM. Tehdy se odjelo celkově šest závodních víkendů, přičemž na Assenu se jely dva závody s tím, že jeden byl nemistrovský s otočeným roštem.

Celkově se z titulu radovala Jamie Chadwick, která si připsala dvě vítězství v sezoně a o deset bodů více, než druhá Beitske Visser. Třetí skončila Alice Powell, přičemž všechny tři měly jistý postup do letošní sezony. Bohužel kvůli COVID-19 se tento rok žádný start neuskutečnil, pouze se odjel virtuální šampionát, kde startovala i Češka Gabriela Jílková.

Po delší odmlce nyní přichází W Series s něčím, o čem se hovořilo v zákulisí už delší dobu. Od sezony 2021 bude doprovodnou sérii pro formuli 1 v rámci osmi závodních víkendů.

„Po tak úspěšné úvodní sezoně jsme ve W Series absolutně potěšeni, že můžeme uzavřít partnerství s formulí 1 pro rok 2021 a dále.,“ říká generální ředitelka série Catherine Bond Muir.

Nutno říct, že stále nová závodní série má podporu i bývalého závodníka formule 1 Davida Coultharda nebo bývalého PR specialistu u McLarenu Matta Bishopa. Navíc se za umístění ve W Series budou sbírat body na super licenci FIA, která umožňuje start v „královně motorsportu“.

„Formule 1 je do jisté míry přední světová motoristická závodní série, a když jsme slíbili, že W Series bude v budoucnu větší a lepší, bylo naším hlavním cílem vždy partnerství s F1. Není pochyb o tom, že nyní, když W Series bude probíhat společně a ve spolupráci s formulí 1, se náš globální dosah, dopad a vliv výrazně zvýší.

Všechno, díky čemuž byla W Series v roce 2019 tak populární a úspěšná, zůstane. Auta budou identická, závody budou těsné a konkurenceschopné, naším posláním bude vždy podporovat zájmy a vyhlídky ženských závodnic. Chceme, aby W Series bavila a bavit bude. Chceme však také, aby se stala klíčovým odrazovým můstkem pro všechny závodnice, které si chtějí vybojovat profesionální závodní kariéru, a naše blízkost s formulí 1 tento proces pomůže a zlepší. V tomto ohledu bude důležitým faktorem také skutečnost, že W Series nyní získává body pro super licenci od FIA.

Jsme velmi vděční Chaseovi Carreymu, Rossovi Brawnovi a jejich kolegům za to, že věří ve W Series, a že tímto způsobem upřednostňují rozmanitost a začlenění, hodláme jim pomoci a za několik let posunout vpřed jejich vynikající program #WeRaceAsOne.“

VW bere podíl v projektu, který chce vytvářet autonomní nákladní vozidla