Chyby, které nechce F1 v Las Vegas už opakovat

Formule 1 bude v listopadu 2023 závodit v Las Vegas. Předchozí pokus o závodění v Las Vegas nepřinesl dlouhodobý úspěch. Poslední vystoupení F1 v tomto městě bylo jedním z několika podniků, které měly krátkou životnost, čemuž by se organizátoři velkých cen rádi vyhnuli.

Štítky: GP Las Vegas Zveřejněno 31. 12 2022 — GPF1.cz

Stálá trať v západní části města hostila v letech 1966-1968 severoamerický šampionát nejlepších sportovních vozů, než byla zbourána. Formule 1 pak přijela v roce 1981 závodit na dočasném okruhu na parkovišti hotelu Caesars Palace.

Nezajímavé uspořádání trati, úmorné vedro, finanční ztráty při pořádání závodu a řada dalších faktorů způsobily, že se závod stal nepochybně neúspěšným. F1 se od slavného města v nevadské poušti držela dál, přestože se tehdejšímu obchodnímu šéfovi F1 Berniemu Ecclestoneovi zjevně líbilo.

Po odchodu F1 závodily americké formule CART dva roky na stejné trati Ceasars Palace a do Las Vegas se vrátily v roce 1996, když byl na severovýchodě města postaven nový ovál. Propagace této akce se však ukázala jako stejně obtížná, protože problémem zůstávalo horké počasí a umístění trati znamenalo, že s městem nebyla spojena žádná vizuální asociace.

V roce 2007 se americké formule Champ Car dostaly do centra města, šest kilometrů od nového místa konání F1, ale tato trať už nikdy nedostala druhou šanci. Několik vysokých hotelů v pozadí divákům nestačilo k tomu, aby si vytvořili asociaci s Las Vegas, městem, jehož nejlépe rozpoznatelnou dominantou je charakteristický Strip, který F1 učinil součástí své nové trati.

IndyCar se na ovál v Las Vegas nevrátila od strašlivé havárie v roce 2011, při níž zahynul Dan Wheldon. V závodě seriálu, který si sám říká “mistrovství světa”. Prezident okruhu Chris Powell uvedl, že trať byla v uplynulých letech několikrát v kontaktu s IndyCar, aby projednala budoucí závod, ale série považuje návrat v této fázi za “příliš emocionální”.

V případě návratu F1 v roce 2023 se zdá, že byly splněny podmínky, které bylo třeba zaškrtnout. Lokalita v centru města s výhledem na ikonický Last Vegas Strip a závodění na něm, pozdější čas startu, který zajistí nižší teploty, díky nimž by závod neměl být pro jezdce a týmy tak vyčerpávající, a prostor pro velké úplatnění během mimozávodních aktivit, aby byl závod životaschopnější a přizpůsobivější jako dlouhodobá součást kalendáře F1.

Klíčem k tomuto poslednímu bodu je propagace, která je obvykle v rukou organizátorů konkrétních závodů. Tentokrát však F1 poprvé vzala věci do svých rukou.

Logistické dopady závodu F1 v ulicích města vždy komplikovaly situaci kasinům, jejichž příjmy jsou závislé na návštěvnosti. Tento problém se bude řešit výstavbou mnoha mostů v okolí areálu, které usnadní průchod pracovníků a návštěvníků.

Nicméně příjezd F1 nevyhnutelně naruší chod kasin, a proto bylo nezbytné je získat na svou stranu. Ta se snaží závod před jeho konáním v listopadu 2023 co nejvíce propagovat a marketing těchto nesmírně drahých nabídek formule 1 v Las Vegas je toho dalším důkazem.

Někteří lidé ve městě již hovoří o tom, že grand prix bude jeho první událostí dosahující miliardy dolarů obratu.