Christian Horner – nejdéle sloužící šéf týmu formule 1

Christian Edward Johnston Horner je britským šéfem týmu Red Bull ve formuli 1. Své působení u rudých býků započal už v roce 2005, tehdy se stáj přidala do královny motorsportu a nedávno Horner potvrdil, že s týmem nápojového giganta bude spolupracovat minimálně do roku 2026. Proto se nabízí skvělá příležitost si připomenout to, kdo je Christian Horner….

Štítky: Christian Horner Red Bull Zveřejněno 24. 12 2021 — Vašek Štěpánek

Christian Horner se narodil v roce 1973 do rodiny, která byla úzce spjatá s automobilovým průmyslem. Jeho dědeček byl manažerem nákupu ve Standart Motor Company. Následně se svým synem (Hornerovým otcem), založil společnost dodávající komponenty výrobcům motorů v anglickém Midlands.

Samotný Christian byl následně soukromě vzděláván na Arnold Lodge School ve městě Leamington Spa a poté na Warwick School. Christian má ještě dva bratry – Jamieho a Guye.

Kariéra závodního pilota

V roce 1991 se Horner stal celkovým vítězem školního šampionátu formule Renault. O rok později se Christian s týmem Manor posunul do série British Formula Renault Championship, kde vyhrál jeden závod a v celkovém šampionátu byl nejvýše umístěným nováčkem.

V následujících letech si mladý Horner vyzkoušel také série British Formula Three a British Formula Two. Velký zlom ale nastal v letech 1997 a 1998, kdy se Horner rozhodl založit tým Arden v kategorii Formula 3000, finance si vypůjčil od svého otce.

Do role závodního inženýra se mu podařilo přesvědčit Rolyho Vinciniho, zakladatele P1 Motorsport. Hornerovi se pro tým navíc podařilo sehnat přívěs od Helmuta Marka, který už tehdy šéfoval juniorskému programu Red Bull.

V roce 1998 během předsezonních testů na okruhu Estoril v Portugalsku, následoval Horner do první zatáčky jistého Juana Pabla Montoyu. Brit ale velmi rychle pochopil, že není schopen stíhat tempu svých soupeřů, a tak svou kariéru závodního jezdce ukončil a začal se plně angažovat v růstu stáje Arden.

Kariéra manažera týmu

V letech 2000 a 2001 působil Arden stále ve formuli 3000 a získal jednu pole position a dvě podiová umístění. V roce 2002 podepsal Horner smlouvu s novými jezdci Tomášem Engem a Björnem Wirdheimem, oba byli ale později nahrazeni.

Pro Christiana Hornera byl ale nejzásadnější rok 2004, jednak jeho tým Arden naprosto dominoval celému šampionátu F3000, ale také se mu podařilo dostat se do formule 1. Rakouská značka Red Bull odkoupila tým Jordan a do funkce šéfa týmu jmenovala právě Hornera, pouze 6 týdnů před začátkem sezony.

I když byl v té době Horner nejmladším šéfem týmu, pod jeho vedením se začalo bývalému Jordanu dařit. Hned v prvním závodě ve formuli 1 získal Red Bull zásluhou Davida Coultharda čtvrté místo, což byl nečekaný úspěch.

Klíčovou roli sehrál Horner také při smlouvání s geniálním designerem Adrianem Neweyim, ten byl do funkce jmenován v listopadu 2005. Red Bull získal své první stupně vítězů o rok později v Monaku, kde Horner památně skočil do bazénu se supermanovou kápí.

Velký zlom u rudých býků nastal v roce 2009, kdy Horner angažoval mladého Sebastiana Vettela a společně s Markem Webberem vybojovali pro tým druhé místo v poháru konstruktérů, byl to ale jen střípek toho, co bude následovat…

V letech 2010-2013 nenašel Red Bull přemožitele a pod vedením Christiana Hornera si stáj zajistila čtyři tituly v řadě, a to jak v jezdcích, tak konstruktérech. Od roku 2014 se stáj ale lehce propadla a snažila se najít recept na dominantní a téměř neporazitelný Mercedes.

To Red Bullu trvalo celých osm let, letos se Christian Horner se svým týmem opět dočkal a společně s Maxem Verstappenem a výpomocí Sergia Péreze znovu získali titul mistra světa, i když ‚jen‘ mezi jezdci. Pohár konstruktérů opět vyhrál Mercedes. Před pár dny Horner navíc potvrdil, že s Red Bullem bude minimálně do roku 2026 – to znamená celých 21 let v čele jednoho týmu.

Život mimo motorsport

V roce 2013 se Christianovi a jeho bývalé partnerce narodila dcera. O rok později v listopadu 2014 vyšel najevo vztah mezi šéfem Red Bullu a bývalou členkou pěvecké skupiny Spice Girls Geri Halliwell a v květnu 2015 se dokonce vzali.

Se zpěvačkou má Horner jedno dítě, syna, který se narodil v roce 2017. Zároveň je Horner nevlastním otcem dcery Geri Halliwell. Společně žijí v anglickém sídle Oxfordshire, které mohli diváci spatřit v seriálu Drive to Survive na Netflixu.