Chaotický závod v Austrálii ovládl Verstappen, Ferrari bez bodů

Tři červené vlajky, tři restarty a velký chaos v závěru… to byla Velká cena Austrálie 2023, kterou nakonec vyhrál Max Verstappen. Na stupních vítězů jej doprovodili šampioni Lewis Hamilton a Fernando Alonso. Ferrari z Austrálie odjíždí bez bodů!

Štítky: GP Austrálie Max Verstappen Zveřejněno 2. 04 2023 — Vašek Štěpánek

Start závodu zvládli nejlépe jezdci Mercedesu, jak Russell, tak Hamilton získali pozici k dobru a objevili se ve vedení závodu. Za první skupinou ale vznikl zmatek – útok na Verstappena měl také Alonso a Sainz, ti už ale úspěšní nebyli.

Hned ve třetí zatáčce se srazili Lance Stroll a Charles Leclerc. Pilot Ferrari se dotknul předního kola Aston Martinu a byl katapultován do štěrku, ze kterého se Leclerc už nedostal, a na trať poprvé vyjel Safety car.

Restart závodu ale netrval dlouho, Alex Albon v sedmém kole udělal chybu a poslal svůj vůz do bariér. Pro Albona to byla o to větší škoda, neboť se před incidentem pohyboval na skvělém šestém místě a měl velmi solidní tempo.

Na trať tak podruhé vyjel Safety car a lídr závodu Russell zajel do boxů pro nové pneumatiky, stejně tak učinil i Carlos Sainz. Následně byly ale vyvěšeny červené vlajky a závod byl zcela zastaven a do čela se dostal Lewis Hamilton před Verstappenem a Alonsem.

Restart závodu proběhl z pevných startovních pozic, Russell měl další skvělý start a získal zpět několik ztracených míst. Verstappen se zanedlouho dostal před Hamiltona a okamžitě začal ujíždět. Po prvním kole ve vedení měl pilot Red Bullu náskok už přes dvě sekundy.

Dobrou rychlost měl také Carlos Sainz, který se po restartu z 11. místa rychle dostal na šesté a po Verstappenovi byl nejrychlejším mužem na trati. Následně byl aplikován virtuální Safety car a postaral se o něj George Russell.

Britův Mercedes měl technický problém s motorem a začal hořet – Russell ale svůj vůz odstavil šikovně u boxové uličky, a tak se po pár okamžicích závod vrátil do klasického režimu. Poté se pořadí ustálilo.

Mezi jezdci byly minimální rozdíly a prvních deset pilotů, až na Verstappena, mělo podobné tempo. Jedinou výjimkou byl Sergio Pérez, který předjížděl jednoho soupeře za druhým a brzy se dostal na bodované pozice.

Deset kol před koncem měl lídr závodu Verstappen horkou chvilku, měl problémy s brzdami a vyjel mimo trať – málem se i roztočil. Naštěstí pro jezdce Red Bullu se incident obešel bez dalších větších problémů.

V závěru závodu svedli Hülkenberg a Norris krásný a dlouhý souboj o osmou příčku. Pilot McLarenu byl nakonec úspěšnější. Jen čtyři kola před cílem přišla další prapodivná nehoda. Magnussen se opřel o zeď a urazil si zadní kolo.

Na trať znovu vyjel Safety car, ale kvůli velkému množství trosek z rozbitého Haasu se komisaři rozhodli podruhé vyvěsit červené vlajky. Závod byl tak jen tři kola před cílem zastaven a jezdci se seřadili do boxové uličky, kde nasadili nové pneumatiky.

Restart opět proběhl z pevných pozic a došlo k naprostému chaosu. Carlos Sainz hned v první zatáčce sestřelil Fernanda Alonsa a do kolize bylo zapleteno vícero jezdců. Lance Stroll se také propadl ze šesté příčky na jedenáctou.

Velkou škodu si způsobili jezdci Alpinu, kteří se srazili a vyřadili se ze závodu. Ocon byl celý závod na desátém místě, ale Gasly byl po většinu závodu pátý a držel se třetího Alonsa a čtvrtého Sainze. Ze závodu ještě odpadl Sargeant a De Vries.

Během času, kdy byl závod opět přerušen, ředitelství závodu zkoumalo možnosti restartu. Nakonec se rozhodlo, že se poslední kolo závodu odjelo za Safety carem v takovém pořadí, které bylo platné před restartem – bez vozů, které odpadly samozřejmě.

Alonso se tak vrátil na stupně vítězů a díky odpadnutí jezdců Alpinu si další piloti polepšili o dvě pozice, až na Sainze – ten za kolizi s Alonsem obdržel penalizaci pěti sekund a díky restartu za Safety carem se propadl na poslední místo.

Po restartu si Verstappen dojel pro první vítězství v Austrálii před Hamiltonem a Alonsem, na stupních vítězů jsme tak měli pouze mistry světa. Čtvrtý skončil Stroll před Pérezem, který taktéž podal skvělý výkon.

Šesté místo ukořistil skvělou jízdou Lando Norris před Hülkenbergem a kolegou Piastrim, ten si vyjel své první body v F1 – parádní domácí závod. Na bodovaných pozicích skončil také Zhou a Tsunoda. V prvních třech závodech tak bodovaly už všechny týmy.

 

Pořadí Pilot Tým Počet kol Body
01. Verstappen Red Bull 58 25
02. Hamilton Mercedes 58 18
03. Alonso Aston Martin 58 15
04. Stroll Aston Martin 58 12
05. Pérez Red Bull 58 10+1
06. Norris McLaren 58 8
07. Hülkenberg Haas 58 6
08. Piastri McLaren 58 4
09. Zhou Alfa Romeo 58 2
10. Tsunoda AlphaTauri 58 1
11. Bottas Alfa Romeo 58  
12. Sainz Ferrari 58  
13. Gasly Alpine 56  
14. Ocon Alpine 56  
15. De Vries AlphaTauri 56  
16. Sargeant Williams 56  
17. Magnussen Haas 52  
18. Russell Mercedes 17  
19. Albon Williams 6  
20. Leclerc Ferrari