Chaos v Baku nejlépe zvládl Ricciardo, Stroll na bedně

Drama a chaos vládly v neděli odpoledne v Ázerbajdžánu. Závod byl v krátké době třikrát přerušen, jezdci stoupali pořadím nahoru a dolů. Jako vítěz nakonec dojel Daniel Ricciardo. Druhý skončil Bottas a po fantastické jízdě je na stupních vítězů doplnil Stroll.

13 Štítky: GP Ázerbájdžánu výsledky Zveřejněno 25. 06 2017 — Josef Nekvinda

Dramatický byl už samotný start závodu. Mimo trať se v první zatáčce ocitl Kvjat a při návratu zpět na dráhu doslova polekal týmového kolegu Sainze, jenž se snažil zabránit srážce a v důsledku toho se dostal do hodin. V následující zatáčce si troufl Räikkönen na Bottase, jenomže zde už se oba kontaktu nevyhnuli. Bottas musel do boxů pro nové křídlo a obutí, Räikkönen byl i s poškozením schopen pokračovat na pátém místě.

Před ním se závodilo v pořadí Hamilton, Vettel, Pérez a Verstappen. Velmi brzy, v devátém kole, se ze závodu poroučel Jolyon Palmer. Opět pro problémy s pohonnou jednotkou. Jen o dvě kola později se začaly dít věci. Na voze Daniila Kvjata vypověděla službu elektronika, načež své auto odstavil za zatáčkou 12. V té době si dělal zálusk na Pérezovo místo Verstappen, avšak z Nizozemcova vozu se zakouřilo a všem nadějím byl konec. Už počtvrté z posledních šesti GP byl nucen odstoupit.

Kvjatovo auto nakonec na trati stálo tak dlouho, až se ředitelství závodu rozhodlo vyslat do akce safety car. Pod ním zajeli všichni závodníci k mechanikům. Krátce po restartu se v důsledku velkého množství úlomků na trati z Räikkönenova vozu vrátil režim safety caru. Během tohoto režimu došlo na kuriózní situaci obou nejvážnějších adeptů na titul. Hamilton za zpomalovacím vozem zpomalil až příliš a Vettel do něho narazil. Cítil se navíc poškozen a druhý atak z boku přidal Hamiltonovi úmyslně. Za to Němec později dostal penalizaci 10 sekund.

Po dalším restartu spolu kolidovaly obě force indie, Vettel se bránil útokům Massy a Räikkönen po defektu musel odstoupit. Závod musel být dokonce na necelou půlhodinu přerušen. I poté, co vozy opustily pit lane, drama pokračovalo. Hamilton kvůli špatně upevněnému lemu kolem helmy musel do boxů z první pozice, ale to samé čekalo i Vettela kvůli penalizaci. Němec se ovšem vrátil před Britem a schylovalo se k přímému souboji. Na celé situaci nejvíce vydělal Ricciardo a Stroll, kteří se posunuli na první, respektive druhou příčku.

Bottas, Vettel a Hamilton dokázali předjet vysoko jedoucího Magnussena a Ocona a celé trio se snažilo stáhnout náskok Strolla. Zdálo se, že to bude marné, Kanaďan měl velký náskok. Finský pilot se ale dokázal přes nováčka přesypat až v závěrečném kole na cílové rovince. Pořadí chaotické GP Ázerbajdžánu tedy ovládl Ricciardo před Bottasem a Strollem. Za nimi už skončili Vettel před Hamiltonem. První body si odváží také McLaren-Honda za deváté místo Fernanda Alonsa.

Výsledky GP Ázerbajdžánu:

Podrobný průběh závodu:

Diskuse k článku

13 komentářů: “Chaos v Baku nejlépe zvládl Ricciardo, Stroll na bedně”

 1. Jakub McL napsal:

  Ono je taky asi něco jinýho sledování závodů doma u televize a tudíž vidění všeho, co kamery ukážou a komentování ve studiu, s několika monitory před sebou a ještě k tomu haldou papírů s poznámkama, co chci v přenosu říct! Jasně, je to jejich práce, ale kdo dělá (cca. 15 let) svou práci bez chybičky? Občas bych měl také néjakou drobnou výtku, ale směřovat to k primitivnímu urážení??? Asi jak kdo, no…

 2. KulatyLenin napsal:

  Tomáš Richtr:
  Lépe poslouchat, to řekl Pepa a já jej přehledem povolených prací opravil. Od toho tam jsou dva, aby si lidi v těžších chvílích pomohli.

  Vidíte ještě tady lžete!!! Opravil jste ho až po tom když Kimi vyjel. Mohlo to být (neberte čas přesně) deset minut co jste to tvrdili svorně oba dva!

 3. KulatyLenin napsal:

  Tomáš Richtr:
  Když pominu primitivní urážky, z čeho vyplývá nepovšimnutí si Kimiho odstoupení?

  Možná jsem se špatně vyjádřil, možná všimli ale neokomentovali.
  A můžeme porovnávat primitivitu nás dvou. Třeba vyjádření ve smyslu když jeden špatně odstartuje druhý mu klidně může přejíždět křídlo má na to právo dělat manévr který nevyjde přece!! Neodstartuješ rychle klidně do tebe najedu je to tvoje chyba ja jsem přece mladý obdivovaný pilot a že na co druhém gp někomu jinému zkazím radost je to jejich chyba. To vypovídá o Vaši inteligenci?

 4. Tomáš Richtr napsal:

  Když pominu primitivní urážky, z čeho vyplývá nepovšimnutí si Kimiho odstoupení?

  KulatyLenin: je pro mně neodpustitelné nepovšimnutí si odstoupení Kimiho.

 5. Tomáš Richtr napsal:

  Lépe poslouchat, to řekl Pepa a já jej přehledem povolených prací opravil. Od toho tam jsou dva, aby si lidi v těžších chvílích pomohli.

  Mike Litoris: Spíš mě pobavilo, jak p. Richtr při začátku red flag tvrdil, že na voze se nesmí dělat téměr nic a když vyjel Raikkonen prakticky s novým autem, tak se jal citovat asi 8 bodů pravidel, podle kterých nakonec vyplynulo, že se může dělat vpodstatě cokoliv

 6. Mike Litoris napsal:

  KulatyLenin:
  Ten komentář to bylo zase představení!!! Když pominu vyzdvihování Hamiltona, tak hlašky o starém motorua hlavně jak ho musí Vetlovi přimazávat :-), je pro mně neodpustitelné nepovšimnutí si odstoupení Kimiho. Přece je Richtr vysokoškolský vzdělaný člověk. Musel ji přeci dělat v Plzni jinak to není možné!

  KulatyLenin:
  Ten komentář to bylo zase představení!!! Když pominu vyzdvihování Hamiltona, tak hlašky o starém motorua hlavně jak ho musí Vetlovi přimazávat :-), je pro mně neodpustitelné nepovšimnutí si odstoupení Kimiho. Přece je Richtr vysokoškolský vzdělaný člověk. Musel ji přeci dělat v Plzni jinak to není možné!

  Spíš mě pobavilo, jak p. Richtr při začátku red flag tvrdil, že na voze se nesmí dělat téměr nic a když vyjel Raikkonen prakticky s novým autem, tak se jal citovat asi 8 bodů pravidel, podle kterých nakonec vyplynulo, že se může dělat vpodstatě cokoliv 🙂

 7. KulatyLenin napsal:

  Ten komentář to bylo zase představení!!! Když pominu vyzdvihování Hamiltona, tak hlašky o starém motoru a hlavně jak ho musí Vetlovi přimazávat :-), je pro mně neodpustitelné nepovšimnutí si odstoupení Kimiho. Přece je Richtr vysokoškolský vzdělaný člověk. Musel ji přeci dělat v Plzni jinak to není možné!

 8. FrancoisCEVERT napsal:

  Po jeho prohlášení po závodě, je Ocon v mých očích, a určitě i Sergia Péreze,..jenom slizký had.

 9. Jakub McL napsal:

  Pěknej závod, až na organizátory, kteří totálně zazdili „vjezd“ do myší díry, oproti pátečním testům to fakt ubralo na atraktivitě. Tak mě napadá, zda by se nedala vyasfaltovat Eau Rouge rovně… 👎

 10. villonso napsal:

  FandaF1:
  Druhý rok v rade nám bodujú všetky tímy.

  Žel, McL je stále poslední.

 11. Paule napsal:

  Parádní závod a to jsem se bál, že to bude poklidný závod a snadné vítězství pro Hamiltona. Při prvním safety caru jsem tu nadával na maršály, že jim to strašně trvá, ale nakonec to bylo asi ku prospěchu. Baku je pěkná trať jediné, co bych tam změnil je DRS zóna na cílové rovince, protože s DRS mi to předjetí přijde až moc snadné a nejkrásnější manévry tam proběhli po SC fázích bez DRS.
  PS. Vettel dostal penalizaci 10s STOP and GO a ne jen 10s což je sice malý detail, ale celkem podstatný.

 12. FandaF1 napsal:

  Druhý rok v rade nám bodujú všetky tímy.

 13. villonso napsal:

  BOMBA!!!! Celou dobu závodění (nebylo-li SC nebo Red Flag) nešlo si odpočinout. Gratulace RIC, poprvé od r. 2013 vyhrál v 1 sezóně větší počet týmů, než 2.

Napsat komentář