Chanoch Nissany – jezdec, který si stěžoval na vysoký přítlak vozu formule 1

První izraelský pilot formule 1 díru do světa neudělal. Svými výkony se i tak ale zapsal do historie.

Štítky: Chanoch Nissany Jordan Minardi Zveřejněno 5. 01 2020 — Jiří Košta

Formule 1 za svojí historii zaznamenala mnoho skvělých závodníků, ale i několik extremně špatných. Jedním z těch, kteří se v královně motorsportu příliš neohřáli, byl i izraelský závodník Chanoch Nissany.

Nissany započal závodní kariéru až v osmatřiceti letech, kde se poprvé zúčastnil maďarského národního poháru formule 2000. Překvapivě skončil celkově druhý a následující rok dokonce celý pohár vyhrál.

Poměrně dobré výkony, ale především peníze, rozhodly o tom, že se izraelský pilot stal pro sezonu 2005 oficiálním testovacím jezdcem týmu Minardi (dnešní Toro Rosso). Nissany už předtím absolvoval dva testy u týmů Jordan a Minardi během předcházejícího roku. Při testování na Silverstone byl o 18 vteřin pomalejší než tehdy první Kimi Räikkönen. To jasně naznačovalo, jak to bude v budoucnosti vypadat.

Následovalo testování v Misanu, kde se s Minardi během šesti kol pětkrát roztočil a způsobil dvakrát přerušení testu červenými vlajkami.

Minardi, které bylo na pokraji finančního krachu, dokázalo z Nissanyho vyždímat ještě pár tisíc dolarů a pro GP Maďarska byl jmenovaný do pozice třetího pilota týmu. Podle pravidel se tak mohl zúčastnit pátečních tréninků.

Páteční trénink odstartoval a Nissany se hned roztočil a o chvíli později skončil v kačírku. Ostatním závodníkům se pletl do cesty a zdálo se, že vůz spíš řídí jezdce než naopak. Jeho tempo bylo neuvěřitelně pomalé, celkově ztratil na prvního Alexe Wurze 12,9 vteřiny!

Když se s vozem zahrabal do kačírku, tak v něm zůstal celou dobu při odtahování, jelikož nevěděl, jak vyndat volant. Celou katastrofu završil slovy, že vůz formule 1 má příliš mnoho přítlaku. Paul Stoddart, který byl tehdy šéfem týmu Minardi, se s Nissanym ihned po tréninku rozloučil.

Izraelský závodník se tak vrátil zpět k závodům formule 2000, ale výraznějších úspěchů nikdy nedosáhl. V současnosti je úspěšným byznysmenem a má syna Roye, který se v loňském roce svezl s monopostem Williamsu během testování v Abú Dhabí.