Čemu se budou věnovat piloti F1 po skončení kariéry

Hollywood či rodina? Některé piloty čeká v královně motorsportu ještě hodně let, jiní toto téma možná už řeší. Tedy co budou dělat, až ukončí aktivní kariéru?

Štítky: Charles Leclerc Pierre Gasly Sebastian Vettel Zveřejněno 30. 01 2022 — Šárka Chomiaková

Kariéra ve formuli 1 může být u některých pilotů velmi dlouhá. Většina jich začíná velmi brzy, rekord drží Max Verstappen, který do formule 1 přišel v 17 letech. A jelikož auta nejsou tak fyzicky náročná, jako tomu bývalo ještě před několika lety, stále více závodníků odchází do důchodu až po čtyřicítce. Kimi Raikkonen odešel ve 42 letech, Fernandu Alonsovi bude letos čtyřicet jedna a skončit se ještě nechystá.

Piloti tak mohou ve formuli 1 strávit značnou část svého života. A když k tomu přičteme, že se na automobilové závody zaměřují již od raného mládí, často vůbec netuší, co znamená normální život. Konec ale jednou stejně přijde, a piloti budou muset stát před otázkou, co se svým životem dělat dál.

Někteří zůstávají v paddocku a pracují třeba pro sportovní televize, jiní se raději stáhnou do ústraní a plánují se do paddocku již nikdy nevrátit, což je v poslední době případ Kimiho Raikkonena.

A co současní piloti, jaká by mohla být jejich budoucnost až skončí se závoděním ve formuli 1? Pro některé je to ještě vzdálená a nepředstavitelná budoucnost. Ale jiní budou toto téma možná řešit už velmi brzy…

Od formule 1 k módě

Charles Leclerc často sdílí své koníčky na sociálních sítích. V jeho příspěvcích můžeme nalézt videa jak hraje na piano nebo ukazuje svůj zájem o módu.  To jsou oblasti, kterým by se jezdec Ferrari mohl do budoucna potencionálně věnovat. I když ve svých 24 letech o odchodu do důchodu pochopitelně reálněji neuvažuje.

Na otázku, co by mohl dělat, až skončí ve formuli 1, Leclerc odpověděl: „Doufám, že to bude za dlouho. Abych byl upřímný, ještě jsem nad tím nepřemýšlel. Mám ale spoustu zájmů: módu, architekturu, hudbu… Tak kdybych v těchto oblastech mohl něco dělat, bylo by to skvělé, ale moc jistý si tím nejsem.“

„Nebo bych pořád mohl dělat něco souvisejícího se závoděním, jen z jiného úhlu pohledu. Ale zatím jsem o tom opravdu nepřemýšlel.“

O módu jeví zájem i druhý mladý Francouz a Leclercův kamarád Pierre Gasly. Možná, že se tedy jednoho dne pustí do nějakého společného projektu:

„Mám s Charlesem několik společných zájmů, tak je možné, že nakonec podnikneme něco spolu,“ dodal Gasly. „Móda je samozřejmě jedno z odvětví, které miluji. O podnikání obecně se zajímám od doby, kdy jsem byl ještě malý kluk, ale jak řekl Charles, všechno má svůj čas. Teď náš čas, odhodlání, obětavost a energii vyžaduje formule 1.“

Ti, co se závoděním neplánují přestat

Pro spoustu pilotů je ovšem takřka nemožné se závodění vzdát i poté, co ukončí kariéru ve formuli 1. Proto odcházejí hledat výzvy do jiných šampionátů.

Jedním z takových pilotů pravděpodobně bude Valtteri Bottas. Toho otázky na jeho budoucnost trápily každý rok, jelikož u Mercedesu dostával pouze jednoleté smlouvy. Nyní jsou jeho nejbližší roky zajištěny víceletou smlouvou s týmem Alfa Romeo. Když ale dojde na přemýšlení, co bude dělat po skončení kariéry ve formuli 1, má jasno:

„Jsem si jistý, že budu někde závodit, miluji řízení auta na jeho limitu a miluji soutěživost. Zda budu jezdit profesionálně, to nevím. Ale někde to určitě bude, a já jsem otevřen tomu, co přijde. Prostě budu dál následovat svou vášeň a budu brát příležitosti tak, jak se objeví. To je právě na životě vzrušující, nikdy nevíte, co čeká za rohem.“

Ani u Fernanda Alonsa to nevypadá, že by se v budoucnu chtěl vzdát závodění. Jak motorsport miluje, ukázal během své dvouleté přestávky, kterou si nedávno ve formuli 1 udělal. Za tu dobu si vyzkoušel vytrvalostí závody, IndyCar i Rallye Dakar.

A jelikož je nyní ve dvou třetinách cesty k získání trojité koruny, která se skládá z vítězství ve Velké ceně Monaka, 24 hodin Le Mans a 500 mil Indianapolis. Nedá se vyloučit, že se o vítězství 500 mil Indianapolis, které mu jako jediné chybí, ještě nepokusí.

Aktivismus a rodinný život

V posledních letech jsme ve formuli 1 svědky posunu od ryzího sportu k různým společenským otázkám. Na problémy dnešní doby poukazuje jak formule 1 jako celek, tak jednotlivci.

Jednou z nejvýznamnějších postav tohoto směru je Sebastian Vettel. Ten na podporu ochrany životního prostředí neváhá po závodech sbírat odpadky a je také aktivním zastáncem různých menšin.

Nabízí se tedy otázka, zda by se Vettel po odchodu z formule 1 nechtěl věnovat politice. To ale vyvrátil, i když naznačil že bude pokračovat v řešení problémů, o které se začal zajímat.

„Nejsem fanoušek médií a nejsem si tak jistý, zda by pro mě byla politika tím správným směrem. A podívejte se na můj věk. V příštích 10 letech se formuli 1 opustit nechystám,“ má jasno 34letý Němec.

„Určitě přemýšlím, co by mohlo být dál. Lehce mě dokážou uchválit vášniví lidé, i když jde o věci, o které se momentálně nezajímám. Takže si snadno mohu vypěstovat novou vášeň.“

Vettel si ale nedokáže představit, že by se stal formulovým expertem, což je kariéra, kterou se ubírá spousta bývalých pilotů formule 1.

„Pro každého bývalého sportovce nebo pilota je velkou výzvou si něco najít. Nejjednodušší je stát se reportérem pro Sky a pár let ještě zůstat na stejném místě. Já si neumím přestavit, že bych tohle dělal, ale miluji tento sport a nechci se k němu otočit zády a říci nikdy více.´“

„Samozřejmě přemýšlím i o jiných věcech. Mám rodinu, takže je docela jednoduché najít něco, o co bych se měl starat, až odejdu do důchodu.“

Lákadlo Hollywoodu pro Hamiltona

Téma Hamiltonovi budoucnosti je velmi aktuální, protože se stále spekuluje o tom, že by se v roce 2022 do formule 1 už nevrátil. Na co by se po svém brzkém či vzdáleném odchodu mohl zaměřit?

I Hamilton je známý pro svůj aktivismus a boj za podporu různých menšin. Rád by hlavně dosáhl větší rasové a jiné různorodosti v motorsportu. Jeho výraznějším počinem v tomto směru bylo založení „Hamiltonovi komise“, která se snaží odhalit překážky černochů pro jejich působení v britském motorsportu.

Výsledky této komise vedly Hamiltona k založení charitativního programu Ignite, zaměřeného na začlenění menšin do motoristického sportu. Takže se dá předpokládat, že se této své vášni bude věnovat i poté, co ve formuli 1 skončí.

Sedminásobný šampion má ale i spoustu dalších zájmů, včetně módy a filmu. V minulosti si již vyzkoušel dabing a netají se tím, že by se chtěl stát hercem.

„Chci být nejlepší ve všem co dělám. Rád bych jednou hrál, ale jsem velmi svědomitý. Rád se učím krok za krokem. Měl jsem již nějaké příležitosti, ale vím, že potřebuji čas, abych se připravil. Protože v tom chci být tak dobrý, jak jen budu moci.“

„Takže jestli jednou budu točit film, nejdřív budu chodit na kurzy a ujistím se, že vyjadřuji své emoce přesně tak, jak bych měl.“