Celou noc jsem nespal, přiznal de Vries po snovém debutu

Nyck de Vries o víkendu v Itálii nahradil nemocného Alexe Albona ve Williamsu. Nizozemec zaujal už během sobotní kvalifikace, ve které porazil kolegu Latifiho a skončil třináctý. Ve velké ceně svůj výkon dovedl k dokonalosti a dojel si pro dva mistrovské body.

Štítky: GP Itálie Nyck de Vries Williams Zveřejněno 12. 09 2022 — Vašek Štěpánek

Nyck de Vries se v rámci účasti mladých pilotů během prvního tréninku svezl v Aston Martinu, byl to už třetí tým, se kterým de Vries testoval. V první polovině sezony se nadějný závodník objevil už za volantem Mercedesu, a právě také Williamsu.

V sobotu ráno byl de Vries povolán do akce, aby po zbytek víkendu na italské Monze nahradil nemocného Alexe Albona. Náhradník Williamsu podal dobrý výsledek už v kvalifikaci, skončil třináctý a daleko před zkušenějším kolegou Nicholasem Latifim.

Po řadě penalizací se de Vries posunul na osmé místo, ze kterého startoval do závodu. Mistr světa formule E během následujících 53 kol ztratil jen jednu pozici a do cíle dojel na pěkném devátém místě. De Vries tak vyrovnal nejlepší výsledek Williamsu v letošní sezoně.

„Neměl jsem moc času přemýšlet. Musím přiznat, že posledních 24 hodin pro mě bylo docela náročných. Vše probíhalo ve spěchu a ani jednou jsem se na chvíli nezastavil. Byl jsem neustále v jednom kole a učil jsem se od inženýrů alespoň několik závodních režimů.

Nevím, jestli jsem byl více nadšený nebo nervózní. Každopádně jsem se přes noc nevyspal. V podstatě skoro vůbec. Ráno jsem se ani radši nekoukal na svou aplikaci, která měří spánek. Musím říct, že mi to asi pomohlo,“ rozpovídal se de Vries.

27letý závodník dále popsal průběh závodu. De Vries sice těžil z penalizací soupeřů, na straně druhé on sám neudělal žádnou chybu a držel se pilotů před sebou. Po celý závod se Nizozemec prezentoval klidně a profesionálně, což mu nakonec přineslo první body v F1.

„Vím, že okolnosti nám docela hrály do karet. Nemyslím si ale, že jsme dosáhli na body jen díky penalizacím ostatních. Auto fungovalo skvěle, měl jsem dobré tempo a snažil jsem se, aby mi vydržely pneumatiky. Potom vyjel Safety car, a tím závod v podstatě skončil,“ popsal de Vries.

Otázkou je, jaké budou další kroky tohoto nadějného pilota. V poslední době se silně hovoří o konci Nicholase Latifiho u Williamsu. Původně měl Kanaďana nahradit Oscar Piastri – tato možnost už je mimo hru.

Ještě před víkendem v Itálii se ale začalo zmiňovat jméno právě Nycka de Vriese, který by od příští sezony mohl usednout do Williamsu vedle Alexe Albona. Stáj z Grove tak na Monze dostala unikátní porovnání, ze kterého vzešel lépe náhradník, tak uvidíme…