Caterham dluží půl miliardy. Jak zkrachoval?

Převzetí týmu Caterham F1 insolvenčním správcem odhalilo detaily deficitních financí leafieldské stáje.

Štítky: Caterham Zveřejněno 29. 10 2014 — Jan Pastorek

Převzetí týmu Caterham F1 insolvenčním správcem odhalilo detaily deficitních financí leafieldské stáje.

Tým Caterham stojí na dvou společnostech, bez nichž nemůže fungovat: 1Malaysia Racing Team (1MRT) a Caterham Sports. 1MRT vlastní licenci FIA na účast v šampionátu formule 1, zatímco Caterham Sports staví pro tým vozy, testuje a dodává další služby, v podstatě zajišťuje provoz.

Toto rozdělení je dáno historicky od původního majitele Tonyho Fernandese a zachovali ho i noví majitelé (Engavest), kteří tým převzali v létě.

Jenomže pak začaly celý podnik táhnout ke dnu dluhy Caterhamu Sports. Nechme teď stranou, jak vznikly a proč nakonec poslaly tým do insolvenčního řízení, protože o to se Fernandes s Engavestem přou. Podstatné je, že Caterham Sports má téměř 400 věřitelů, kterým dluží více než 16 miliónů liber (zhruba půl miliardy korun).

Největším věřitelem týmu je dodavatel motorů Renault, jeho pohledávky činí 7,4 miliónu liber, a to i když sám týmu letos zaplatil více než tři milióny jako sponzor. Caterham Sports dále dluží například dodavateli paliva a maziv Totalu (784 tisíc liber) nebo dodavateli výpočetní techniky Dellu (711 tisíc).

Když se kolem Caterhamu Sports začala utahovat smyčka, vedení stáje tvrdilo, že se jedná o oddělenou společnost, která nemá s 1MRT nic společného, tudíž měl tým dál fungovat bez problémů. Jak se ukázalo, nebyla to pravda.

Na jedné straně proto, že jak jsme si už vysvětlili, bez Caterhamu Sports, který v podstatě zajišťuje veškerý provoz týmu, nemůže 1MRT fungovat a závodit. Na straně druhé proto, že Fernandes novým majitelům prodal logicky obě společnosti, tudíž byli zodpovědní za obě.

A to navzdory umělému rozdělení, kdy byl v září Caterham Sports formálně prodán Rumunovi Constantinu Cojocarovi. Ten v tu dobu pracoval u Caterhamu jako uklízeč, v minulosti však byl profesionální fotbalista.

Podle Cojocara nebyl Caterham Sports schopný platit své dluhy, protože měl za devět měsíců příjmy jen 5 miliónů liber, což znamenalo deficit 41 miliónů liber.

Hlavní příčinou podle všeho byla skutečnost, že 1MRT neplatil Caterhamu Sports za služby, jinými slovy tým formule 1 závodil a neplatil své dodavatelské firmě za vozy a veškerý servis. Proč se to stalo, je předmětem pře.

Faktem je, že nedošlo k úplnému převedení vlastnických práv na 1MRT od Fernandese na nové majitele. Cojocar potvrdil, že Fernandes při prodeji týmu podmínil převod vlastnického podílu, a tyto podmínky nebyly naplněny, proto k němu nedošlo. Podle Fernandese mezi tyto podmínky patřila povinnost splatit veškeré dluhy týmu. Na druhé straně Engavest tvrdí, že všechny podmínky splnil.

Engavest tedy tým sice řídil, ale fakticky ho nevlastnil a neplatil jeho dluhy. To v konečném důsledku stáhlo obě společnosti do insolvenčního řízení. Jedinou nadějí teď zřejmě je úplně nový majitel, který převezme 1MRT a Caterham Sports, přičemž uhradí dluhy obou společností.

Diskuse k článku

Napsat komentář