Cadillac míří do formule 1

Ikonická značka Cadillac má namířeno do formule 1. Chvíli poté, co prezident FIA Ben Sulayem oznámil zadání tendru na nové týmy, zveřejnil tým Andretti úmysl vstoupit do formule 1, a to ve spojení se značkou skupiny General Motors, Cadillac.

Štítky: Andretti Cadillac Zveřejněno 5. 01 2023 — GPF1.cz

Společnosti Andretti Global a General Motors, dvě americké mocnosti v automobilovém průmyslu a motorsportu, dnes oznámily svůj záměr usilovat o účast v mistrovství světa formule 1. GM by zastupovala značka Cadillac. Tým Andretti Cadillac by měl sídlo v USA a podpůrné zázemí ve Velké Británii.

Tím se znovu spojí dvě ikonické americké společnosti s hlubokým rodokmenem v oblasti motorsportu a vznikne příležitost navázat na předchozí úspěchy v závodění a zároveň rozšířit mezinárodní působnost obou značek. F1 zaznamenává trvalý růst po celém světě a v poslední době i v USA, kde se v roce 2023 uskuteční závody v Austinu, Miami a Las Vegas. Tým Andretti Cadillac plánuje předložit vyjádření zájmu, až FIA zahájí formální proces. Pokud bude tým vybrán, chce co nejdříve startovat s alespoň jedním americkým jezdcem.

Cadillac V-Series má za sebou úspěchy na okruzích v IMSA WeatherTech SportsCar Championship a Pirelli World Challenge. Od roku 2017 Cadillac závodí v čele amerických závodů sportovních vozů v IMSA a dosáhl mnoha vítězství, pódií a mistrovských titulů s vozem Cadillac DPi-V.R. Cadillac bude pokračovat v závodech sportovních vozů se zcela novým hybridním vozem Cadillac V-LMDh, který bude celosvětově soutěžit v IMSA WeatherTech SportsCar Championship a FIA World Endurance Championship.

Andretti Global je globální závodní podnik a mateřská společnost týmu Andretti Autosport a dalších závodních podniků Andretti. Závodní týmy Andretti v současné době soutěží v sedmi různých špičkových sériích po celém světě a v každé z nich zaznamenaly úspěch. Andretti a GM se naposledy spojily při návratu Chevroletu do NTT INDYCAR SERIES v roce 2012 a společně získaly devět vítězství ve dvou sezónách. Tato dvojice navíc v roce 2012 získala tituly jezdce, týmu a výrobce.

Michael Andretti, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Andretti Global:
“Pokračujeme v růstu společnosti Andretti Global a její rodiny závodních týmů a vždy sledujeme, co bude dál. Cítím, že se dobře hodíme jako nový tým pro formuli 1 a můžeme přispět hodnotě seriálu a našich partnerů a vzrušení pro fanoušky. Jsem hrdý na to, že nás při plnění tohoto cíle doprovází společnosti GM a Cadillac. GM a Andretti sdílejí dědictví zrozené z lásky k závodění. Nyní máme příležitost spojit naše motoristické vášně a oddanost inovacím a vytvořit skutečnou americkou nabídku F1.

Společně budeme i nadále dodržovat postupy a kroky, které FIA stanovila během hodnotícího procesu. Mezitím pokračujeme v optimistických přípravách pro případ, že bychom měli to štěstí a Andretti Cadillac byl oficiálně schválen jako uchazeč o účast ve formuli 1.”

Mark Reuss, prezident společnosti General Motors:
“General Motors je poctěn, že může spolupracovat s Andretti Global na tomto historickém okamžiku v závodění. Máme dlouhou a bohatou historii v oblasti motoristického sportu a technických inovací a jsme nadšeni vyhlídkou na spojení s Andretti Global a vytvoření amerického týmu F1, který pomůže podnítit ještě větší celosvětový zájem o seriál a sport.

Cadillac i F1 mají rostoucí celosvětovou přitažlivost. Naše značka má více než stoletý rodokmen v motoristickém sportu a byli bychom hrdí na to, kdybychom měli příležitost přinést do F1 naše výrazné americké inovace a design.”