Bývalý šéf Ferrari: V týmu je něco špatně

Bývalý šéf Ferrari Cesare Fiorio, který v týmu působil na přelomu 80. a 90. let je přesvědčen, že v Maranellu je něco, co nefunguje. Dnešní úspěch ve formuli 1 přitom závisí na tom, aby vše fungovalo bez chyby, což se u Italů neděje.

Štítky: Ferrari Zveřejněno 13. 08 2022 — Vašek Štěpánek

Fiorio věří, že letošní model F1-75 je schopný vyhrát každý závod, bez ohledu na profil trati nebo počasí. Nicméně, Maranello letos vyhrálo jen čtyři závody ze třinácti – ve zbylých devíti případech se radoval Red Bull.

„Musím uznat, že Binotto z Ferrari udělal vítězný tým a mohou skutečně vyhrát každý závod. Mattiu (Binotta) znám velmi dobře. Je to skvělý inženýr, potom byl technickým ředitelem, ale jeho dnešní pozice ve Ferrari je jiná.

V týmu je něco špatně a připravuje to Ferrari o drahocenné body a vítězství. Lidé tam dělají chyby a Binotto musí přijít na to proč. Když toto pominu, Ferrari má jinak téměř vše k tomu, aby vyhrávalo.

Bohužel, dnešní doba si žádá minimum chyb a vše musí fungovat dokonale. Dříve tomu tak nebylo. Když vyhrával Schumacher, Ferrari si klidně mohlo dovolit ‚jednu dvě‘ chyby, dalo se to skrýt, ale dnes už něco takového není možné,“ rozpovídal se Fiorio.

Bývalý šéf Scuderie si myslí, že většina chyb pramení ze strategií. Ty by se měly plánovat spíše instinktem než podle počítačové simulace. „Vzdálené velitelské centrum je absurdní. Dobrá závodní strategie by měla přijít na základě zkušeností personálu.

Není to snadná pozice, ale přijde mi zcela zbytečné, aby vzdálené centrum rozhodovalo na základě výpočtů z počítače, co je v daném momentě na trati nejlepší. Jediný, kdo opravdu ví, jaké to na trati je, jsou lidé přímo na okruhu.

Pokud bude zataženo a počítač mi řekne, že jsou nejlepší pneumatiky do mokra, nebudu je přeci nasazovat, když v reálu neprší,“ pokračoval Fiorio. Bývalý sportovní ředitel Ferrari se vyjádřil i k pilotům – ty jsou podle něj bez viny.

„Piloti za nic nemohou. Ferrari má štěstí, že má takové piloty. Osobně řadím Carlose a Charlese mezi jedny z nejlepších v poli. Leclerc má skvělé kvalifikace a Sainz je velký bojovník. Takže ne, jezdecké složení bych opravdu neměnil,“ zakončil Fiorio.