Bývalý ředitel závodů Masi se rozpovídal o tom, jak musel vyhledat odbornou pomoc

Bývalý ředitel závodů F1 Michael Masi je přítomen v dějišti Velké ceny Austrálie. Při rozhovoru s novináři se rozpovídal o tom, jak byl nakonec nucen vyhledat odbornou pomoc po událostech v Abú Dhabi 2021.

Štítky: FIA Michael Masi Zveřejněno 1. 04 2023 — GPF1.cz

Bývalý bezpečnostní delegát FIA a ředitel závodu Michael Masi se svěřil se svými psychickými problémy, které měl po Velké ceně Abú Dhabi 2021. Masi se poprvé od kontroverzního závodu objevil v paddocku F1 v rámci svých povinností nezávislého předsedy komise Supercars v Austrálii.

“Ve středu, když jsem poprvé přišel, jsem byl trochu nervózní, ale na vlastní oči jste viděli, jak vlídné přijetí to bylo,” řekl listu Daily Mail.

Zatímco o podrobnostech svých rozhodnutí, která rozhodla o výsledku šampionátu v roce 2021, nemůže hovořit kvůli dohodě o mlčenlivosti, kterou podepsal s FIA, otevřel se ohledně psychické podpory, kterou vyhledal po urážkách, jichž se mu dostalo na internetu.

“Když jsem přestal pracovat u FIA, řekl jsem rodičům: ‘Ty dny pro mě skončily’. Po událostech v Abú Dhabi jsem jim řekl, aby se neobtěžovali nic číst nebo sledovat. Není to zdravé. To místo může být velmi toxické. V mnoha ohledech mohou být sociální média skvělým nástrojem, ale v jiných zase ne.”

Masi tvrdí, že pomoc se svým duševním zdravím nevyhledal hned, ale nakonec navštívil odborníka, což mu umožnilo udělat za celou ságou tlustou čáru.

“Strávil jsem nějaký čas tím, že jsem se o sebe staral. Prospělo mi to. To jsem potřeboval. Hodně času jsem věnoval tomu, abych se dostal do fyzické kondice, ale dlouho jsem se dostatečně nevěnoval psychické stránce. Byli tu lidé, se kterými jsem mluvil v soukromí, moje tehdejší partnerka – byla mi úžasnou oporou – a přátelé a rodina. Co se týče odborné pomoci, té se mi dostalo, ale asi později, než jsem měl – v druhé polovině loňského roku, ale do té doby se věci z velké části uklidnily.”

Jednou z náročných podmínek práce v F1 je cestování mezi závody, přičemž Masi tvrdí, že po většinu času ve své funkci měl pocit, že “žije v letadle”. Nyní jeho práce sídlí blíže k domovu a on si užívá času, který může trávit s rodinou a dohánět resty s příbuznými.

“Miloval jsem tu práci, ale člověk si neuvědomuje, jaký dopad na něj má tolik cestování. Když jsme se naposledy setkali v roce 2021, žil jsem doslova v letadle. Nyní se mi otevírají radosti z toho, že si mohu doma uvařit jídlo, že mohu dohnat příbuzné,” vysvětlil. “Mému jedinému žijícímu prarodiči, Augustě, je 89 let a bydlí deset minut cesty odsud. Neumí ani slovo anglicky (z obou stran jeho rodiny mají italské předky) a je ráda, když za ní jezdím a dávám si s ní kávu.

Takové ty drobnosti. Člověk si ani neuvědomuje, co znamenají. Svatby, narozeniny.”