Bývalý kolega Kovalainen popisuje, v čem je Hamilton výjimečný

Bývalý týmový kolega Lewise Hamiltona a pilot formule 1 Heikki Kovalainen věří, že kdyby v roce 2016 Nico Rosberg po zisku premiérového titulu neukončil kariéru, v následujícím roce by jej britský pilot zničil. Kovalainen se také vyjádřil k Alonsovi i Russellovi.

Štítky: Heikki Kovalainen Lewis Hamilton Zveřejněno 7. 04 2022 — Vašek Štěpánek

Heikki Kovalainen s Hamiltonem strávil v sezonách 2008 a 2009 dva roky u McLarenu. Během jejich společného bytí ve Wokingu byl finský závodník de facto neviditelný, Hamilton zase naopak získal svůj první titul mistra světa.

Právě roky 2008 a 2009 nenapravitelně poškodily Kovalainenovu kariéru – po vyhazovu v McLarenu našel Fin na následující tři sezony útočiště v Caterhamu, v týmu, který se neustále pohyboval na konci startovního pole.

Nyní Kovalainen popisuje, jak těžké je být týmovým kolegou Lewise Hamiltona, pilota, který získal sedm titulů mistra světa a vyrovnal nebo překonal téměř všechny rekordy v královské třídě motorsportu.

„Příležitostně jsem se Lewisovi dokázal vyrovnat. Z hlediska celé sezony jsem to ale nezvládl, nedokázal jsem s ním držet krok. Můžete obětovat všechno, abyste Lewise porazili, nakonec vám ale dojde energie a on vás zase porazí. Ano, je výzva být jeho kolega.

Lewisova výkonnost je na takové úrovni, že i talenti jako je Max (Verstappen) musí být neustále ve střehu, musí se plně soustředit a obětovat velké úsilí, aby Lewise porazili. Ne každý to ale zvládne, je to vcelku jednoduchá rovnice,“ zamýšlí se Kovalainen.

Jeden z dalších týmových kolegů, který ale Hamiltona dokázal porazit, byl Nico Rosberg. Německý závodník v roce 2016 získal svůj první a jediný titul mistra světa. Po vyhrocené celoroční bitvě se Rosberg stáhl z F1 a ukončil kariéru, Kovalainen tomuto kroku rozumí.

„Nico dokázal porazit Lewise, bylo to ale velmi těsné. Sám řekl, že v roce 2016 si sáhl na dno a musel využít všechen arsenál, který měl k dispozici, aby Hamiltona zdolal. Plně chápu jeho rozhodnutí z formule 1 odejít.

Přiznal, že během roku 2016 skoro umřel (s nadsázkou) a v dalším roce by jej Lewis naprosto zničil. Proto Nico ve formuli 1 skončil a toto rozhodnutí plně chápu a rozumím, proč se rozhodl tak, jak se rozhodl,“ pokračoval Kovalainen.

Bývalý pilot Renaultu, McLarenu a Caterhamu se také krátce vyjádřil k Alonsovi a jeho kariéře, ve které podle Kovalainena dělal Alonso od odchodu z McLarenu jedno špatné rozhodnutí za druhým a myslí si, že do této pozice Španěla dostal právě Hamilton svou rychlostí v roce 2007.

Na závěr popsal Kovalainen také vztah mezi Hamiltonem a Russellem. Mladý Brit od letošní sezony závodí v Mercedesu a je považován za velký talent. „Myslím si, že jejich vztah se bude přímo odvíjet od toho, jak velkou hrozbou Russell pro Hamiltona bude.

Když jsem byl s Lewisem v McLarenu, měli jsme dobré vztahy, protože jsem pro něj upřímně nepředstavoval hrozbu. Nico měl horší pozici, protože na rozdíl ode mě dokázal Hamiltonovi vzdorovat, to samé bude platit také s Georgem,“ uzavřel Kovalainen.