Bylo to jen kvůli podívané v TV, říká Norris o kontroverzním restartu

Pilot McLarenu není spokojený s tím, jak ředitelství závodu v čele s Michaelem Masim přistoupilo k restartu závodu v posledním kole Velké ceny Abú Dhabi.

Štítky: GP Abú Dhabi Lando Norris Pravidla Zveřejněno 12. 12 2021 — Lukáš Štěrovský

Výsledky závodu značně ovlivnila nehoda Nicholase Latifiho, po které vyjel safety car. Zatímco Lewis Hamilton zůstal na dráze, Max Verstappen si zajel pro čerstvé pneumatiky. Mezi oběma soupeři tou dobou bylo pět vozů o kolo zpět, kterým ředitelství závodu nedovolilo klidit se z cesty a zařadit se do stejného kola s vedoucím pilotem. Pak ale svoje rozhodnutí změnilo.

Oproti zvyklostem ale nechalo safety car předjet jen tuto pětici, nikoliv všechny piloty o kolo pozadu. V balíku těch, kterým byl manévr umožněn, byl i Lando Norris. „Bylo to jen kvůli podívané v televizi,“ kritizuje tento krok pilot McLarenu.

„Někdy vás pustí, někdy ne, to je padesát na padesát. Tentokrát hlásili, že nás nepustí, ale pak to změnili, aby se závodilo poslední kolo. Trochu mě to překvapilo.“

Norris není jediný, podobně se vyjádřil na sociálních sítích další Brit, George Russell. Faktem je, že v pravidlech není popsáno, zda předjet safety car může jen vymezená skupinka jezdců o kolo pozadu. Definováno Článkem 48.12 sportovních pravidel ale je, že v takovém případě musí safety car zajet do boxů až na konci dalšího kola, což se nestalo a což neúspěšně napadal Mercedes protestem u sportovních komisařů.

Ti jej totiž odkázali na Článek 48.13, který tuto podmínku přepisuje (platí, že v případě vyslání signálu safety car in this lap musí bezpečnostní vůz bezpodmínečně zajet do boxů už na konci daného kola) a safety car tak byl vyslán do boxů podle regulí, byť v jakémsi zkráceném procesu. Což ale bylo pochopitelné s ohledem na to, že do konce zbývalo jediné kolo…

„Ani jsem nevěděl, že pustí jen jezdce mezi Maxem a Lewisem. Takže se šlo naproti tomu, aby diváci viděli přímý boj o titul. Je těžké říci, jestli to bylo férové, nebo ne. Nevím, co přesně za rozhodnutí učinilo ředitelství závodu. Pokud to ale způsobilo, že se Mercedes rozhodl nejet do boxů, ale pak se to změnilo, asi to není přijatelné,“ dodává Norris. „Nevím přesně, co se stalo, ale je to kontroverzní konec sezony,“ má jasno.

Infarktové finále vyhrál Max Verstappen a je novým mistrem světa!