Byl vyhlášen boj proti žraločím ploutvím a T-křídlům

Ačkoli se někomu líbí, převážně nepopulární 'žraločí ploutve' a 'divná' T-křídla na krytech motorů se novému vedení F1 znelíbila. Vyhlásila proti nim boj, i když zatím není úplně jasné, jak tento boj hodlá vést.

1 Štítky: Pravidla Technika Zveřejněno 25. 04 2017 — Tomáš Richtr

Široké pneumatiky a širší monoposty. Zadní přítlačné křídlo níže posazené a širší. Elegantní formule. Dojem z toho všeho na začátku sezony 2017 zkazily takzvané žraločí ploutve na krytech motoru a také aerodynamická T-křída generující extra přítlak. Vzniku těchto extravagancí vytvořilo pochybení při formulaci technických pravidel pro nový ročník. Právě v oblasti, kde se žraločí ploutve a T-křídla vyskytují, byla opomenutím vedení F1 ponechána možnost nějaké aerodynamické prvky vymýšlet a umisťovat. A nelze inženýrům týmů F1 vyčítat, že využili nabídnuté příležitosti.

V úterý zasedající Strategická skupina F1, která předkládá návrhy změn v pravidlech, uvedla opatření, které má za cíl striktně omezit výskyt těchto neestetických aerodynamických prvků. Přesné znění je následující:

„Byly uskutečněné takové změny v pravidlech v oblastech krytu motorů, které striktně omezí konstrukční návrhy obsahující ‚t-křídla‘ a ‚žraločí ploutve‘.“

Nic dalšího k tomuto tématu uvedeno nebylo. Způsob, jakým vedení F1 hodlá tuto ideu prosadit, je tak nejasný. Změny v technických pravidlech lze – zjednodušeně řečeno – zavést na začátku sezony předcházející té, pro kterou jsou změny platné. A je nutné o nich hlasovat právě na úrovni Strategické skupiny a hlavně Komise F1, která pak návrhy změn předkládá vrcholnému orgánu F1, Světové radě motorsportu. To vše s dostatečným předstihem.

Změny v technických pravidlech nemůže vedení F1 provádět svévolně. Na to existuje smluvně zakotvený postup. Pokud FIA udělala chybu ve formulaci technických pravidel a chce ji napravit, nestačí k tomu výše zmíněné prohlášení Strategické skupiny F1. Je nutná většina na úrovní Komise F1, která pak předloží svůj návrh Světové radě motorsportu. Na definitivní rozhodnutí si tak ještě musíme počkat, záměr nového vedení je však jasný.

Vlnícím se T-křídlům učiní FIA přítrž

Diskuse k článku

Jeden komentář: “Byl vyhlášen boj proti žraločím ploutvím a T-křídlům”

  1. Jakub McL napsal:

    Mám za to, že změny pravidel jdou provést okamžitě bez té mašinérie schvalování, pokud se jedná o prvek, ohrožující bezpečnost pilotů. Dvě ulétlá křidélka Bottase byla určitě nebezpečná, tak proč se neopřou o tohle?

Napsat komentář