Budoucnost Logana Sargeanta dostává reálné obrysy

Jediný americký pilot ve startovním poli usilovně pracuje na své budoucnosti, která bude pravděpodobně bez F1.

Štítky: Logan Sargeant Zveřejněno 6. 07 2024 — Dominik Kovář

Nad kariérou Logana Sargeanta (z pohledu F1) se stahují mračna. Již ve své nováčkovské sezóně to měl kvůli nedostačujícím výkonům nahnuté, ale James Vowles a celý Williams se nakonec Sargeanta rozhodli podepsat i pro rok 2024. Výsledkově to však stále není ideální, Sargeant je týmovým kolegou Albonem pravidelně porážen.

U Williamsu je na druhou sedačku pro rok 2025 vedle již podepsaného Albona hned několik potenciálních adeptů. Tým z Grove čeká na rozhodnutí Carlose Sainze. Pokud se Sainz rozhodne pro jiný tým, stále je ve hře Esteban Ocon, Valtteri Bottas nebo talentovaný Kimi Antonelli. Nahlas se o tom nemluví, ale pokračování Sargeanta ve Williamsu, potažmo ve formuli 1 obecně, je v podstatě vyloučené.

Jaké má Sargeant možnosti?

Formulí 1 motorsport samozřejmě nekončí a nabízí mnoho dalších zajímavých sérií, kde mohou piloti zažít veleúspěšnou kariéru. Vzhledem k národnosti Sargeanta se přímo nabízí odchod do americké série IndyCar. Nejde však pouze o národnost, o Sargeanta má reálný zájem tým Prema Racing, který si v IndyCar v roce 2025 odbyde premiéru.

Italský tým je známý zejména působením v nižších formulových sériích, kde se mu v posledních letech velmi dařilo. Svůj tým mají dokonce i ve vytrvalostním šampionátu WEC, kde se mimo jiné účastní 24h Le Mans. Účast v IndyCar je velkým krokem do neznáma, které je pro Premu obrovskou výzvou.

Logan Sargeant má s Premou z juniorských sérii zkušenosti. V roce 2020 za ni závodil v evropské F3, kdy skončil v celkovém pořadí třetí za Théo Pouchairem a vítězem Oscarem Piastrim. “Už ho nějakou dobu známe,” řekl René Rosin, šéf týmu Prema Racing. “Jsme v kontaktu, ale o piloty se nyní moc nezajímáme, protože se plně soustředíme na stavbu týmu tak, jak ho chceme mít a poté přijdou na řadu jezdci.”

Nejlepším výsledkem Sargeanta ve formuli 1 je 10. místo z loňské GP USA v Austinu. Je to také jediný bod, který dosud Sargeant v F1 získal. “Soustředím se na svoji práci, vytěžit maximu z toho, co mám pod sebou. Momentálně zkoumám všechno možnosti v rámci F1 i mimo ni,” řekl Sargeant.