Bude Sainz ve Ferrari týmovou dvojkou?

Pro mnohé překvapivý přestup Carlose Sainze do Ferrari vyvolává také palčivou otázku: jakou úlohu bude Španěl vykonávat po boku Charlese Leclerca?

1 Štítky: Carlos Sainz Ferrari Zveřejněno 17. 05 2020 — Tomáš Richtr

Přestup z vozu formule 1 jednoho týmu do formule jiného týmu není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Také proto se dá očekávat, že si Carlos Sainz bude zpočátku takříkajíc zvykat. Ale kdyby hned od počátku dosahoval lepších výsledků než Charles Leclerc, Ferrari mu v tom pochopitelně bránit nebude.

Znamená to, že Sainz nepřichází do Ferrari jako daná týmová dvojka, která má posilovat šance týmu na zisk titulu mistra světa jezdců pro Charlese Leclerca. Podobně jako tomu bylo například během partnerství Kimiho Räikkönena a Felipeho Massy. V roce 2007 Massa pomohl získat Räikkönenovi titul, a ten mu to o rok později málem oplatil.

Ferrari také usiluje o titul v Poháru konstruktérů, který naposledy získalo v sezoně 2008, tedy před dvanácti lety. K tomu potřebuje, aby oba piloti zajížděli silné výsledky. Jejich hierarchie se nedá určovat v kvalifikaci a v úvodních závodech nebude důvod otáček pozici jezdců, pokud bude pořadí na prvních dvou místech Sainz – Leclerc. Dá se ale tušit, že k manévrům, kdy Sainz před sebe Leclerca pustí, bude docházet. Hodně bude záležet na bodové situaci.

V roce 2002 sáhlo Ferrari k týmové režii už v šestém závodě mistrovství světa. Michael Schumacher měl 44 bodů, jeho týmový kolega Rubens Barrichello pouhých šest.

Pro Sainze je důležitý fakt, že má smlouvu na dva roky. Může tedy investovat čas a energii na to, aby se dobře adaptoval. Jeho dynamická kariéra Toro Rosso – Renault – McLaren ukazuje, že to Sainz umí. Když přišel do Ferrari Leclerc, Ferrari se netajilo tím, že bude podporovat lídra týmu Vettela. Uběhlo několik měsíců a role se obrátily. Leclerc si získal srdce Scuderie, zajížděl výsledky a to mu přineslo mnohaletou smlouvu. Vettel nemá nic. Je tedy zřejmé, že Carlos Sainz má situaci ve svých rukou.

S párem Leclerc – Vettel čeká Ferrari ještě jedna sezona. Ale pak se změní atmosféra. Nebylo velkým tajemstvím, jak se Vettel a Leclerc lidsky nevystáli. Nastalo to, co mnozí předvídali: místo, aby Ferrari bojovalo o titul, bojovali Vettel a Leclerc o svou pozici v týmu. To se příští rok změní. Ale neznamená to, že Carlos Sainz bude bez šancí.

Diskuse k článku

Jeden komentář: “Bude Sainz ve Ferrari týmovou dvojkou?”

  1. Jiří Chalupa napsal:

    Ano, bude.

Napsat komentář