Natáčení filmu The Apex v těžkostech, Hamilton nemá scénář

Silně očekávaný film z prostředí formule 1, který nese pracovní název 'The Apex', nabere kvůli stávce nemalé zpoždění. Ale není to jediný problém, kterému film čelí. Vychází totiž postupně najevo, že zatím nemá žádný nápad, a mezi producenty existují nesouhlasy.

Štítky: Brad Pitt Lewis Hamilton Zveřejněno 26. 12 2023 — Tomáš Richtr

Podle dostupných informací se film “The Apex” točí kolem dvou závodníků na různých etapách jejich kariéry. Brad Pitt hraje Sonnyho Hayese, bývalého závodníka Formule 1, který se po těžké nehodě v 90. letech stáhl ze série. Po letech ho majitel týmu, který se potýká s problémy (hraje ho Javier Bardem), požádá, aby se připojil k týmu APXGP jako druhý jezdec a mentor mladého fenoména jménem Joshua Pierce, kterého hraje Damson Idris.

Natáčení přerušila stávka. V roce 2023 proběhla série dlouhých pracovních sporů v americkém filmovém a televizním průmyslu, které se zaměřily na stávky Writers Guild of America a SAG-AFTRA.

  • Writers Guild of America (WGA): Tato organizace zastupuje scenáristy v americkém filmovém, televizním a rozhlasovém průmyslu. WGA ukončila stávku 27. září 2023 po dosažení dohody.
  • Screen Actors Guild‐American Federation of Television and Radio Artists (SAG-AFTRA): Tato organizace zastupuje více než 160 000 herců a dalších pracovníků v oblasti zábavy. SAG-AFTRA ukončila stávku 9. listopadu 2023 po dosažení dohody.

Obě tyto organizace stávkovaly současně, což bylo poprvé od roku 1960. Stávka způsobila největší přerušení amerického filmového a televizního průmyslu od začátku pandemie COVID-19 v roce 2020.

Brad Pitt, který hraje hlavní roli ve filmu a je také producentem, se rozhodl podpořit tuto stávku a přerušil produkci filmu. Podle zdrojů byla produkce filmu pozastavena původně na dobu dvou měsíců. Natáčení, které bylo naplánováno v Budapešti v Maďarsku, bylo odloženo na neurčito. Toto rozhodnutí mělo velký finanční dopad, ale Brad Pitt chtěl ukázat svou podporu stávkujícím. Další zdroje uvádějí, že natáčení mělo pokračovat na belgickém okruhu Spa-Francorchamps v Belgii, ale to se nakonec neuskutečnilo. Další plánované termíny pro natáčení byly v listopadu v Las Vegas, kde se doufalo, že dojde k vyřešení stávky mezi spisovateli, herci a studii.

Časové prodlevy ale nejsou jediným problémem filmu. Potýká se s několika dalšími. Bezprecedentní hype kolem filmu by mu mohl uškodit, neboť zatím není nic moc známo o scénáři. Ano, hlavní zápetka je známá, ale na té se film postavit nedá. Hlavní příčinou je Lewis Hamilton, který se filmu úzce věnovuje skrze svou osobu a svou produkční společnost Dawn Apollo Films. Problém je, že Lewis Hamilton je špičkový formulový pilot, ale o produkci filmů toho moc neví. Nedochází mu tedy důležitost kvalitního scénáře. (Přečti si příběh o tom, jak se se stejným problémem potýkal Steve McQueen během natáčení Le Mans.) Film, ačkoli se to může zdát jako malichernost, nemá název. Film o rivalitě Jamese Hunta a Nikiho Laudy mohl být podle zákulisních informací ještě úspěšnější, kdyby v originále nenesl nic neříkající název ‘Rush’.

Složitost role Lewise Hamiltona spočívá údajně v tom, že jeho záměry jsou velice úzce soustředěné. Režisér Joseph Kosinski, který vedle Top Gunu nemá žádné velké zkušenosti, bude muset do děje vnést trochu dramatu, aby se běžný divák v kině nenudil. Bez dobrého scénáře to ale půjde ztuha. Scénář byl dokončen ještě před stávkou, ale podle zákulisních informací je ‘plitký’. Přestávky chtěli producenti využít k přepracování, ale to se jim nepovedlo.

Film se opírá o jednoho z nejzkušenějších producentů Hollywoodu, Jerryho Bruckheimera.

Jerry Bruckheimer je americký filmový a televizní producent, který je známý svými akčními filmy plnými efektů. Jeho filmy a televizní projekty získaly řadu ocenění:

– 6 cen Akademie (Oscarů)
– 5 cen Grammy
– Četné ceny MTV
– 4 Zlaté glóby
– 17 cen Emmy
– 4 ceny People’s Choice

Kromě těchto výher byly jeho projekty nominovány na více než 100 prestižních cen. Jeho nejznámější filmy zahrnují “Flashdance” (1983), “Top Gun” (1986) a sérii “Piráti z Karibiku”. Mezi jeho nejvýznamnější televizní pořady patří “CSI: Crime Scene Investigation”, “CSI: Miami”, “CSI: NY”, “CSI: Cyber”, “Without a Trace”, “Cold Case”, “Lucifer” a americká verze “The Amazing Race”. V roce 2003 byl Bruckheimer oceněn časopisem Variety jako první producent v historii Hollywoodu, který produkoval dva nejvýdělečnější filmy jednoho víkendu: “Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly” a “Bad Boys II”. V roce 2023 získal nominaci na cenu Akademie za nejlepší film za “Top Gun: Maverick”. Jeho televizní pořady byly také velmi úspěšné. V jedné sezóně měl na obrazovkách deset pořadů, což je unikátní úspěch v televizi.

Vliv Jerryho Bruckheimera na film je ale relativně malý. Na produkčních schůzkách jsou podle zákulisních informací vidět velké názorové rozdíly, zejména mezi Bruckheimerem a Hamiltonem. “Bruckheimer jen vraští obličej, zejména když mluví Hamilton,” říká jeden ze zdrojů. Všichni se Hamiltonově směru podrobují.

Odstrašujícím příkladem má být rok 2001, který byl velkou krizí nejen pro celý svět, ale také pro Hollywood. Film Sylvestera Stallona ‘Driven’. Ten to zkoušel nejprve u Bernieho Ecclestona a prostředí formule 1, ale byl vyhozen. Myšlenku ke své lítosti adoptoval americký seriál IndyCar. Po uvedení Driven (Formule!) do kin upadly filmy s tématikou motorsportu na více než desetiletí v nemilost u šéfů producentských studií. Doufejme, že The Apex nezpůsobí obdobnou krizi. V mezidobí se ale můžeme těšit na film Ferrari, který s webem GPF1.cz a multimagem KOLO na KOLO uvádíme v exkluzivní předpremiéře už ve středu po Novém roce.

POSLEDNÍ JEDNOTKY MÍST NA EXKLUZIVNÍ PŘEDPREMIÉRU FILMU FERRARI s TALKSHOW – VSTUPENKY ZDE