Britské centrum motorsportu chce mít Saúdská Arábie u sebe

Saúdské Arábii nestačí pořádání závodů. Na Blízký východ se dokonce snaží přilákat týmy formule 1. Její snahou je, aby si značky v zemi dokonce vybudovaly svá hlavní sídla.

Štítky: Saúdská Arábie Zveřejněno 9. 01 2023 — Lukáš Štěrovský

Tvrdí to princ Khalid Bin Sultan Al Faisal, prezident Saúdské automobilové a motocyklové federace, který stojí v čele organizace zajišťující pořádání závodů v zemi. Ten se rozhodl pustit do megalomanského projektu – stavby futuristického města Neom, které by mělo být centrem motoristického sportu a kde by měly sídlit i stáje formule 1.

Saúdská Arábie se totiž momentálně snaží zbavit závislosti na příjmech z obchodu s ropou. „Město by mělo být dokončeno v roce 2025, ale máme dlouhodobý patnáctiletý projekt, který by měl přilákat týmy formule 1. Chceme některého z velkých výrobců,“ má jasno princ.

Jeho vize není nereálná, neboť členové tamního motoristického výboru momentálně figurujíc v dozorčích radách týmů McLaren a Aston Martin. A právě tým z Wokingu už přislíbil, že ve městě otevře svoji pobočku. „Závody jsou pro nás důležité. Máme formuli E, Extreme E, F1, MotoGP, plánujeme také WRC,“ vyjmenovává Khalid Bin Sultan Al Faisal.

„Naším cílem ale není jen hostit mezinárodní závody, chceme se zapojit více. Chceme mít inženýry, chceme mít mechaniky, chceme stavět auta, chceme být kreativní. Opravdu chceme mít šampiona, jezdce, který může soutěžit v F1 nebo MotoGP. Hodně investujeme do infrastruktury, do výstavby tratí v Saúdské Arábii,“ dodává.