Boullier o životě u McLarenu: Dvanáct hodin v práci a potřeba se osvědčit do konce roku
Šéf týmu McLaren Eric Boullier shrnul, jak se změnil jeho život v posledních třech měsících od odchodu od Lotusu.
Šéf týmu McLaren Eric Boullier shrnul, jak se změnil jeho život v posledních třech měsících od odchodu od Lotusu.
Ještě na konci loňského roku Boullier ujišťoval zaměstnance Lotusu, že nemá v úmyslu odejít. Na začátku letošní sezóny ale neodolal nabídce McLarenu.
„Upřímně, odmítám hovořit o tom, jak se tato příležitost naskytla a jak se to realizovalo,“ uvedl pro Ouest France. „V tomto rozhodnutí se smíchaly racionální i iracionální věci. Také tam byla celá řada důvodů, které nemusí být veřejné.“
Teď je závodním ředitelem McLarenu. „Je to jiné, než co jsem znal. Je to obrovský stroj, který patří do skupiny. Před 50 lety jeden člověk jménem Bruce McLaren stavěl své vlastní vozy, aby s nimi závodil. Dnes má McLaren 2500 lidí, automobilku, technologickou společnost, je to tým formule 1, je to značka.“
„Pracovat s Ronem Dennisem, který to celé vytvořil, vyvolává určitý respekt, je to srdcová záležitost, ale to mi nebrání chodit každé ráno do práce stejně jako dřív u Damsu nebo Lotusu. Je to stejné. Mimochodem, moje kancelář je teď menší než u Damsu a má stejnou barvu, nebyl to záměr.“
„Jsem číslo 2 v týmu formule 1. Ale realita je jiná, protože jsme před několika týdny tým reorganizovali. Tým F1 spoluřídím s Jonathanem Nealem, každý z nás reportuje Ronu Dennisovi. Dělám přesně tu samou práci jako u Lotusu. Mám na starost inženýry, sportovní a technickou výkonnost a vztahy s FIA.“
Proč ho McLaren angažoval, dobře ví. „Ron Dennis asi chtěl metody Erica Boulliera. Je to závodník. Já jsem jako on. Rychle pochopil, že se McLaren zvětšil, rozšířil své aktivity a stala se z něj spíš technická společnost než závodní tým. Ztratila soutěživost. Při mém příchodu mi řekl: ‚Budeš se starat jen o F1.‘“
„Pak mi řekl, že jde o vynulování firemní kultury, aby se vrátil závodní duch. Je třeba, aby se lidé chovali jako závodníci, a ne jako manažeři. Je to velká změna.“
A taková změna se neodehraje ze dne na den. „2014 je rokem, kdy musím všechno změnit. Musím se osvědčit a do konce roku dokázat, že to, co jsem udělal, co jsem změnil, funguje. Pokud to bude dobré, budu moci stanovit týmu nové cíle.“
„Pro tuto sezónu nemám sportovní cíle. Moje práce spočívá v něčem jiném, nastavil jsem interní cíle a mým úkolem je, aby je tým splnil. Je třeba, aby všechno bylo v zeleném na konci roku, což by znamenalo, že jsem lodi vrátil správný kurs, aby v roce 2015 vyrazila správným směrem.“
Velikost úkolů se projevuje v jeho vytíženosti. „Nemám čas na nic jiného, v práci jsem šest dní v týdnu od 7:30 do 19:30, na oběd mám jen 30 minut. To je moje tempo poslední tři měsíce, bydlím 10 minut od továrny a jen občas mám čas si jít zaplavat do bazénu, který se nachází v továrně.“
Diskuse k článku