Bottasův „blok“ mě stál spoustu času, říká Vettel

Fin pomohl Hamiltonovi v taktické bitvě o vítězství v GP Španělska.

Štítky: GP Španělska Sebastian Vettel Zveřejněno 14. 05 2017 — Pavel Fabry

Sebastian Vettel cítí, že ztratil „obrovskou spoustu času“, když Mercedes využil Valtteriho Bottase, aby Němce „blokoval“ během jeho bitvy s Lewisem Hamiltonem o vítězství ve Velké ceně Španělska.

Pilot Ferrari se po startu ujal vedení, když ve sjezdu do první zatáčky přespurtoval Hamiltona, nakonec to byl ale Brit, kdo se radoval z vítězství. Vettel dvakrát během závodu ztratil klíčovou výhodu. Nejprve, když dočasný lídr závodu Bottas protáhl svůj první stint a Vettela na několik kol pozdržel, podruhé poté, co Hamilton absolvoval svoji druhou zastávku v boxech v době, kdy končila fáze virtuálního safety caru.

„Nejsem spokojený, bylo to (vítězství) tam,“ řekl po závodě Vettel. „Lewis měl ten luxus, že mohl zůstat na trati a vybrat si směs pneumatik. Já jsem dojížděl Valtteriho a bylo mi jasné, že ho nepovolají do boxů. Na těch pneumatikách vlál na trati zleva doprava, takže ho použili, aby mě blokoval.“

Vettel se nakonec před Bottase dostal odvážným manévrem na konci cílové rovinky, když za Finem rychle zakličkoval, aby jej nakonec mohl překvapit útokem na vnitřní stranu trati.

„Stejně se mu nějak podařilo mít dobrý výjezd (ze šikany), takže se mi to napoprvé nepovedlo,“ řekl. „Napodruhé jsem si říkal, že musím najít způsob, i když to bylo po trávě. Bylo to opravdu těsné, nejprve jsem to naznačil na vnitřek, pak jsem se vrátil na vnějšek a nakonec znovu na vnitřek, ale málem jsem ztratil kontrolu nad autem, protože jsem měl otevřené DRS, ale vyšlo to. Podíval jsem se dolů a zjistil jsem, že jsem ztratil obrovskou spoustu času.“

Čtyřnásobný šampion si poté znovu vybudoval náskok, neboť měl proti Hamiltonovi výhodu měkčích pneumatik. Brit však podruhé stavěl na konci fáze virutálního safety caru, který byl povolán kvůli havárii Stoffela Vandoorna. Vettel po své zastávce vyjel z boxů těsně před Hamiltonem a oba svedli ostrý souboj v první zatáčce, který pilot Ferrari ještě vyhrál. O chvíli později jej však Hamilton zdolal definitivně.

„Nevím, co se stalo v posledním stintu. Když jsem vyjel z boxů, byl jsem překvapený, že to bylo tak těsné, protože jsem si myslel, že mám osm sekund k dobru. To mohla být moje výhoda. Myslel jsem si, že to pro něj bude tím těžší, čím déle se budu snažit, jenže pak jsem se neměl za kým vyvézt a on proplul okolo.

Podařil se mu opravdu dobrý výjezd, byl opravdu rychlý v posledním sektoru a povedlo se mu závod vyhrát. Gratuluji mu, vyhrál po zásluze, teď už mu to nikdo nesebere.“

Diskuse k článku

Napsat komentář