Bottasova reakce nelidská, říká Vettel. Štěstí, míní Ricciardo

Finovi se povedl nesmírně rychlý odjezd na startu Velké ceny Rakouska.

1 Štítky: GP Rakouska start Zveřejněno 9. 07 2017 — Pavel Fabry

Sebastian Vettel nechce věřit skutečnosti, že Valtteri Bottas neulil start Velké ceny Rakouska. Němce zaskočila Finova reakce na zhasnutí červených světel, která byla nesmírně rychlá.

Vettel dojel do cíle závodu na Red Bull Ringu těsně druhý, na vítězného Bottase mu chybělo 0,658 sekundy. Klíč k úspěchu položil pilot Mercedesu na startu. Ten dokonce zkoumali i sportovní komisaři, zjistili však, že se nerozjel dříve, než světla zhasla. Oba momenty však dělilo pouze 0,201 sekundy.

„Z mého pohledu ten start ulil, byl jsem si jistý, že ho ulil,“ řekl po závodě Vettel. „Z auta to tak vypadalo, ale já nakonec nejsem ten, kdo to posuzuje. Pro mě bylo těžké zůstat stát. Bylo to v pohodě, ze začátku jsem trochu protočil kola.

Na dotaz, proč se domnívá, že Bottas start ulil, lídr šampionátu odpověděl: „Když říkám, že tomu nevěřím, tak tomu nevěřím. Normálně mají všichni reakce okolo 0,2 sekundy, takže nevěřím, že dnes všichni byli pomalejší. Proto nevěřím, že byl Valtteri o tolik rychlejší. Byl jsem silně přesvědčen o tom, že ten start ulil, ale ukázalo se, že ne, proto tomu nevěřím. Jeho start byl nelidský.“

Sám Bottas si svůj start v Rakousku pochvaloval, podle jeho slov šlo o jeho nejlepší odjezd v kariéře. Fin však přiznal, že při očekávání momentu, kdy startovací světla zhasnou, se částečně jedná o loterii.

„Myslím, že to byl start mého života, dnes jsem ho opravdu trefil,“ řekl. „Když se auto pohnulo, světla už byla zhasnutá, to je to hlavní. U startovacích světel to vždycky trvá různě dlouho mezi tím, co se rozsvítí a pak zhasnou, ale už dlouho ten rozptyl není nijak velký.

Proto tak nějak tušíte, kdy asi zhasnou, takže riskujete se svojí reakcí a hádáte, někdy se vám podaří mega start, jindy trochu zaspíte. Dnes to byla moje nejlepší reakce na světla. A dokud je kladný (časový rozdíl mezi zhasnutím světel a rozjezdem vozu – pozn. redakce), je to v pohodě.“

Nedaleko za Bottasem stál na startovním roštu Daniel Ricciardo, který nakonec do cíle závodu dojel třetí. Také Australan se domníval, že Bottas start ulil, když se však dozvěděl, že nikoliv, řekl, že Fin měl štěstí, že se se svým rozjezdem trefil až za zhasnutí světel.

„Hlavní je, že byl kladný, ale dneska ta světla drželi dlouho, víc než obvykle,“ řekl Ricciardo. „Vždycky je tam určité rozmezí, ale dnes se zdálo být delší a člověk čeká, čeká a on se rozjel, jenže světla mezitím zhasla. Myslím, že měl štěstí. Mně se to jednou povedlo ve formuli 3 a bylo to na hraně, zareagujete ve stejnou chvíli, co zhasnou světla. Teoreticky to není přirozená reakce.

Nevěřím ale, že reagoval na světla. Říkal jsem, že to vypadalo, že Valtteri ten start ulil, ale on ho neulil, protože čas byl kladný, ale rozhodně měl trochu štěstí.“

Technický ředitel Mercedesu James Allison potvrdil, že Bottasův start byl podle pravidel: „No, ta pravidla jsou takhle odjakživa, takže je to tak, jak to vždycky bylo. On měl na startu kladný rozdíl, ne záporný, takže to byl čistý start.“

Diskuse k článku

Jeden komentář: “Bottasova reakce nelidská, říká Vettel. Štěstí, míní Ricciardo”

  1. Jirx napsal:

    K čemu se vztahuje ten reakční čas 0.201? Přijde mi to moc, možná tak 0.021, tomu bych věřil =)

Napsat komentář