Bottas vyhrál, Red Bully na stupních vítězů

Velkou cenu Turecka vyhrál přesvědčivým stylem Valtteri Bottas před piloty Red Bullu, Verstappen jde opět do čela šampionátu. Leclerc a Hamilton se pokusili o riskantní strategii a Alonso doplatil na kolizi v úvodním kole.

Štítky: GP Turecka Valtteri Bottas Zveřejněno 10. 10 2021 — Vašek Štěpánek

Před závodem začalo v Istanbulu pršet, piloti tak byli nuceni startovat na pneumatikách do přechodných podmínek. Po zhasnutí červených světel si Bottas po startu z pole position udržel první místo před Verstappenem a Leclercem.

V první zatáčce došlo ke kolizi mezi Pierrem Gaslym a Fernandem Alonsem, Španěl měl za pár okamžiků další incident – tentokrát s pilotem Haasu Mickem Schumacherem. Gasly a Alonso za své prohřešky dostali penalizaci 5 sekund.

Lewis Hamilton na kolizi vydělal jednu pozici a okamžitě byl v bodované desítce (startoval až 11.) a v prvním kole se dostal ještě před Sebastiana Vettela na Aston Martinu. Poté se Brit na osm kol zasekl za Yukim Tsunodou.

Stíhací jízda pilota Mercedesu pokračovala dál, za nedlouho předjel Lance Strolla a Landa Norrise na McLarenu. Za chvíli se Hamilton dostal i na páté místo před Gaslyho a poměrně rychle se dotahoval i na vedoucí skupinu.

Ve 35. kole spolu svedli pěkný souboj Hamilton s Pérezem. Brit se nejprve před svého mexického soupeře dostal, ale nadlouho to nebylo. Pilot Red Bullu si svou pozici vzal zpět. V tu chvíli zajel Verstappen do boxů pro nové přechodné pneumatiky.

O kolo později zajali do boxů také Vettel, Bottas a Pérez. Vedení závodu se ujal Leclerc a Hamilton povyskočil hned za Verstappena. Pilot Ferrari ve 41. kole závodu přišel s nečekaným nápadem, chtěl závod dojet až do cíle na starých pneumatikách.

Druhý Bottas nového lídra velmi rychle stahoval, Verstappen nikoliv a Hamilton na starých pneumatikách a bez boxů stíhal tempu pilota Red Bullu. Mercedes měl dokonce o kolo dříve v boxech nachystané pneumatiky, ale Hamilton k mechanikům nezajel.

Ve 47. kole se finský pilot Mercedesu opět dostal do vedení závodu. Mercedes mezitím Hamiltona informoval o možném pit-stopu, šlo o přezutí na suché pneumatiky pro závěrečná kola závodu.

Charles Leclerc se po ztrátě vedení závodu rozhodl stavět v boxech a nazul novou sadu přechodných pneumatik, čímž se propadl za Verstappena a Hamiltona. Leclerc ale okamžitě začal udávat tempo a byl o sekundu rychlejší, než dvojice vpředu.

Do boxů následně zajel i Hamilton a propadl se za bojující dvojici Pérez-Leclerc a byl to pilot Red Bullu, který ze souboje vyšel lépe a zmocnil se zbývajícího místa na stupních vítězů. Lídr šampionátu se následně dostal do trablí.

Jeho nové pneumatiky nebyly schopny se vůbec zahřát a začít fungovat, proto Britovo tempo začalo pomalu padat. To vytvořilo tříčlennou skupinu Hamilton-Gasly-Norris, která bojovala o páté, šesté a sedmé místo.

Poměrně poklidný závod nakonec vyhrál Valtteri Bottas, pro kterého jde o opravdu velkou psychickou vzpruhu. Na stupních vítězů jej doprovodilo duo Red Bullu v pořadí Verstappen a Pérez. Čtvrtý dojel Leclerc s Ferrari a top pětku nakonec uzavřel Lewis Hamilton.

Šestý dojel Pierre Gasly jen těsně před sedmým Landem Norrisem. Osmé místo získal Carlos Sainz, který do závodu startoval z devatenáctého místa a předvedl velmi dobrý výkon. Devátý skončil nenápadný Lance Stroll a poslední bodovanou příčku uzmul Esteban Ocon.