Bonetto a Laffite: dva rozdílné příběhy, které se odehrály 21. listopadu

21. listopadu se v královně motorsportu odehrály v různých letech dvě významné události. Jedna smutná a jedna veselá. Přesně před 66 lety svět opustil po nehodě v rally závodník Felice Bonetto. Tou radostnější událost je, že před 76 se narodil francouzský jezdec Jacques Laffite.

Štítky: Felice Bonetto Historie Jacques Laffite Zveřejněno 21. 11 2019 — Lukáš Podstata

Felice Bonetto (*9. června 1903 – †21. listopadu 1953)

Italský závodník, který se narodil v městečku Manerbio, jež se nachází v provincii Brescia. Jeho závodní kariéra započala už v mladistvých letech, když začal závodit na motorových kolech. Přechod na automobilové závody přišel i na tehdejší dobu relativně pozdě. Bonettovi bylo 28 let, když poprvé okusil automobilové závody. Mezi jeho největší úspěch patří třetí místo v monopostu Alfa Romeo 8C 2600. Tento bravurní výsledek byl ovšem zastíněn třemi tragickými haváriemi. O život tehdy přišli velice známí piloti. Jmenovitě Giuseppe Campari, Mario-Umberto Borzacchini a hrabě Stanisław Czaykowski.

Felice Bonetto a jeho charakteristická dýmka.

Nejenom pro Bonetta ale i pro ostatní závodníky znamenala druhá světová válka přerušení závodní kariéry. Bonetto se na závodní dráhu vrátil až v roce 1946, a to konkrétně do závodu malých vozů Cisitalia. V roce 1950 však přišel velký přesun, a to do královny motorsportu.

Bonetto získal angažmá u týmu Scuderia Milano. Zajímavostí je, že svém debutu při GP Švýcarska bylo italskému závodníkovi 47 let. Ve své první velké ceně obsadil překvapivé páté místo. V sezoně 1951 se Bonetto přesunul do konkurenčního týmu Alfa Romeo SpA a s tímto týmem oslavil své první stupně vítězů. Jednalo se o domácí závod na italské Monze.

Felice Bonetto v kontrolovaném smyku.

Ital zůstal ve formuli 1 i v sezoně 1952 a 1953, ovšem nejvýraznějším výsledkem bylo jeho poslední umístění na stupních vítězů během GP Holandska. Ještě během roku 1953 se Bonetto přesunul do závodů rally, které se mu nakonec staly osudným. Při podniku v Mexiku, který byla notoricky známý svou nebezpečností, Bonetto nezvládl monopost Lancia, narazil do balkónu jednoho z domů a na místě svým zraněním podlehl.

Jacques Laffite (*21. listopadu 1943)

Narodil se 21. listopadu 1943 v Paříži. Francouz byl aktivním závodníkem ve formuli 1, 2 a vytrvalostních závodech. V tehdejší době tento fakt byl celkem pravidelný, a to především kvůli tomu, že finanční odměny za závod ve formuli 2 byli vyšší než ve formuli 1. Laffite hned ve své první sezoně ve formuli 2 všechny ohromil svým talentem, protože dokázal celkem pětkrát z deseti závodů stanou na stupních vítězů. Už během této sezony si ho vyhlédl Frank Williams, majitel týmu Frank Williams Racing Cars, a podepsal s ním smlouvu. Laffite zasáhl do posledních pěti závodů a maximem bylo patnácté místo při GP Kanady.

Gilles Villeneuve a Jacques Laffite.

Druhá sezona měla pro Laffiteho dvě strany mince. Ve formuli 2 neměl absolutně žádnou konkurenci a na konci sezony mohl slavit svůj první titul v motorsportu. Formule 1 byl však úplně jiná písnička. Laffite sice dokázal při GP Německa obsadit fantastické druhé místo, ale několik odstoupení a špatné výsledky zastínily jeho nejlepší umístění. Laffite byl nejspíše toho názoru, že s Williamsem nemůže dosáhnout kýžených výsledků a rozhodl se od sezony 1976 závodit pro tým Ligier.

První tři sezony se ale nesly ve stejném duchu jako v týmu Franka Williamse. Od sezony 1979 však Ligier změnil dodavatele motorů, když přešel od Matry ke konkurenčnímu Fordu, a výsledky se rázem dostavily. Hned v prvních dvou závodech Laffite všechny překvapil stejně jako jeho monopost Ligier JS11 svým obrovským tempem. Oba úvodní závody dokázal Francouz ovládnout a začal být horkým kandidátem na titul mistra světa. Vzápětí ovšem přišlo rychlé vystřízlivění, a to kvůli třem odstoupením v řadě. Laffite ve zbytku sezony dokázal ještě celkem čtyřikrát vystoupat na stupně vítězů, ale velmi špatná spolehlivost monopostu Ligier mu vzala jakoukoli naději na titul mistra světa. Další dvě sezony byly co do spolehlivosti daleko lepší, ale v obou ročnících patřilo v konečném pořadí pilotů Laffitemu čtvrté místo.

Velká cena Monaka 1981 a monopost Ligier-Mantra JS17 pilotovaný Jacques Laffitem.

Pro sezonu 1983 Laffite vyslyšel volání svého bývalého zaměstnavatele Franka Williamse a vrátil se zpět do jeho týmu. Ovšem jako během jeho prvního působení měl Laffite velké problémy se spolehlivostí, a tak po dvou sezonách byla druhá kapitola ve Williamsu uzavřena. Francouz měl nejspíše rád pokračování u svých dřívějších zaměstnavatelů, protože po rozchodu s Williamsem zamířil zpět do týmu Ligier.

Hrozivý karambol během závodu na britském okruhu Brands Hatch, kde si Laffite zlomil obě nohy, ale znamenal konec ve formuli 1. Je však nesporným faktem, že se Francouz stal se nejúspěšnějším jezdcem týmu Ligier, když za svoji závodní kariéru získal pro tento tým celkem šest vítězství.

Diskuse k článku

Napsat komentář