Bill Holland: Neznámý závodník, který byl specialistou na Indy 500

Dnes slaví narozeniny Bill Holland. Pro většinu fanoušků možná neznámý jezdec, který ale dokázal vyhrát Indy 500 a účastnil se také seriálu formule 1.

Štítky: Bill Holland Historie Zveřejněno 18. 12 2019 — Lukáš Podstata

Bill Holland se narodil 18. prosince 1907 ve Philadelphii. Byl to závodník, který se částečně účastnil ve formuli 1 sezon 1950 a 1953. Zajímavostí je, že byl v každém roce pouze účastníkem jediného závodu, a tím bylo dnes již legendárního Indy 500, které dříve bylo součástí kalendáře formule 1, ale evropští jezdci v něm většinou nestartovali.

Avšak Billyho sláva započala dříve. Roku 1947 se účastnil závodu Indy 500 jako nováček. Dokázal však všechny ohromit, protože si téměř celý závod držel stabilně první pozici. Pak ale přišel okamžik, který nikdo v té době nepochopil. Holland zpomalil a sedm kol před cílem před sebe pustil svého týmového kolegu Mauriho Rose. Až po závodě Holland svůj čin vysvětlil: myslel si, že jeho kolega je o jedno kolo za ním! Holland tak místo obrovského úspěchu nakonec zažíval pocit zklamání.

Bill Holland.

Hned následující ročník Holland znovu skončil na druhém místě a jistě cítil určitou frustraci. Vše ale bylo zažehnáno roku 1949, kdy přišlo první Američanovo vítězství v Indy 500. Nerodilo se však vůbec snadno. Holland sice vedl, ale dotíral na něj stále jeho týmový kolega, který mu před dvěma lety „ukradl“ první vítězství. Tehdejší šéf týmu Blue Crown Spark Plug Lou Moore viděl, jak nesmyslně mezi sebou jezdi bojují a dal jim příkaz držet pozice. Rose si z toho ale nic nedělal a pořád bojoval. Nejspíše i karma nakonec zapůsobila na Rose, který musel osm kol před koncem odstoupit a Holland tak získal svůj první triumf v Indy 500.

Následoval rok 1950 a Indy 500 se objevilo v kalendáři formule 1. Proto můžeme o Hollandovi mluvit jako o jedním z mnoho pilotů, kteří se královny motorsportu zúčastnili. Holland ovšem nepotvrdil svou dřívější dominanci, v kvalifikaci získal 21. místo. Závod, to však bylo úplně něco jiného. Bill opět stanul na druhém stupínku a získal tak pódium ve formuli 1!

S Hollandem se však táhla i jedna kauza. V tehdejší době seriál AAA Indy Car Racing nedovoloval jezdcům jezdit v jiných závodních sériích něž v té jejich. Holland však toto pravidlo porušil a 14. listopadu 1951 mu byla v seriálu AAA Indy Car Racing pozastavena činnost. Bylo to údajně za účast v soutěži Lions Charity Race v Opa-locka na Floridě. Tento závod se jel pod hlavičkou NASCAR, a proto následovala suspendace.

Bill Holland během závodu Indy 500.

Roku 1953 však ještě přišel jeden a poslední závod v Indy 500. Holland dokázal znovu startovat z první řady. Závod ovšem dokončil „až“ na patnáctém místě. Bill jistě patřil do skupiny výtečných závodníků a předpokládá se, že celkem závodil ve 40 různých monopostech a dokázal v nich získat neuvěřitelných 150 pódiových umístění.

Bill Holland však svět 19. května 1984 po vleklých zdravotních problémech opustil, trpěl Alzheimerovou nemocí. Velkou poctou, ačkoliv posmrtnou, pro něj a jeho rodinu jistě musí být uvedení do síně slávy Nation Sprint Car roku 2005.

Diskuse k článku

Napsat komentář