Automobilist spustil první NFT aukci exkluzivně vlastněného digitálního obsahu

Partner webu GPF1, společnost Automobilist, se kterou soutěžíte ve velkých cenách o exkluzivní licencované plakáty, uspořádal svou první NFT aukci. O co jde? Zjednodušeně řečeno se jedná o exkluzivně vlastněné digitální dílo. Zatímco si v tomto článku vyobrazený náhled art printu lze stáhnout a šířit mezi přáteli, čímž se vytváří řada jeho kopií, existuje jen jedna jeho digitální verze, u které lze prokázat, že je ta pravá, a že ji vlastní někdo konkrétní. Tak právě jediný artwork s názvem A SWEDE SWERVES THROUGH SICILIANS už svého vlastníka má.

Štítky: Automobilist Historie Zveřejněno 10. 05 2021 — GPF1.cz

Princip originality a vlastnictví je poměrně komplexní, ale jeho filozofie naopak velmi jednoduchá. Dnes vlastnit fyzický originální obraz slavného umělce, jehož pravost je prokázána. Obrazy lze reprodukovat, ale originální Mona Lisa bude vždy jen jedna. Stejný princip nyní začíná fungovat v digitálním světě. Existuje jedno jediné originální digitální dílo, ve kterém je vepsán odkaz dokládající originalitu díla. Žádná jeho další kopie jej mít nebude.

Jde o princip NFT – non fungible token neboli nezaměnitelné digitální aktivum. Digitální díla se obvykle nakupují prostřednictvím kryptoměn. V konečném principu tak nejde o nic jiného než o investici do umění, jen v digitálním světě.

Tým umělců sdružených ve společnosti Automobilist vstupuje na trh NFT svým premiérovým dílem v aukci na platformě SuperRare. Jedná se o artwork, na kterém je zobrazeno Ferrari 250 GTO ve třetím kole více než sedmihodinového závodu Targa Florio v roce 1964 na Sicílii. Auto řídí Švéd Ulf Norinder.

Artwork je jedním z vizuálně nejemotivnějších děl Automobilistu. Cílem je oživit obrazy z dávné minulosti a dát jim tehdy netušenou podobu. Perfekcionistické a obsesivní zaměření na přesnost a detail je jednou ze základnách hodnot Automobilistu.

Aukce probíhala na platformě SuperRare. Dílo bylo vydraženo za 4 EHT kryptoměny, což odpovídá přibližně 330 tisícím korun.