Audi se myšlenka desetiválců nelíbí

Audi se vyhradilo proti možnému návratu desetiválců do formule 1.

Štítky: 2026 Audi Zveřejněno 26. 03 2025 — Dominik Kovář

V posledních týdnech zesílily konverzace o potenciálním návratu desetiválcových motorů do F1, za jejichž návratem by stála možnost využití udržitelného paliva. Začalo se dokonce spekulovat o tom, že by se nová pravidla, která mají vstoupit v platnost od příštího roku, hodila do koše nebo zkrátila na tříleté působení místo původních pěti let.

Jakýkoliv takový plán by potřeboval jednostranné rozhodnutí pro. To je samozřejmě málo pravděpodobné. Pro některé automobilky by to totiž byla obří čára přes rozpočet. Největší problém s příchodem desetiválců by pravděpodobně měla automobilka Audi, kterou čeká příští rok ve formuli 1 historická premiéra.

Nové hybridní motory měly do sportu přilákat nové automobilky a tak se také stalo. Kromě Audi se ve formuli 1 objeví Cadillac, Red Bullu bude technologicky pomáhat Ford a svůj odchod si kvůli novým předpisům nakonec rozmyslela Honda.

Audi vydalo prohlášení, ve kterém se vyjadřuje k aktuální situaci: “Nadcházející změny předpisů, včetně nových předpisů pro hybridní pohonné jednotky stanovené pro sezónu 2026 a dále, byly klíčovým faktorem v rozhodnutí Audi vstoupit do F1. Tyto předpisy pro pohonné jednotky odrážejí stejný technologický pokrok, který je hnacím motorem inovací v silničních vozech Audi.”

Dle dohody o pohonných jednotkách se rozumí, že k dřívějšímu přesunu z nových motorů, například v roce 2028, by by třeba souhlas FIA, FOM a čtyř z pěti aktuálních výrobců motorů. Pokud by tedy bylo proti pouze Audi, nemuselo by to stačit.

FIA ale v žádném případě nechce změny, které by některé již nyní zainteresované automobilky odradily. “Povinností je především být spravedlivý. Lidé investovali spoustu peněz,” řekl Nikolas Tombazis, šéf FIA pro oblast monopostů.”

“Pokud je devět lidí pro a jeden je proti a s tím člověkem je zacházeno nespravedlivě, vždy se pokusíme ochránit toho jednoho člověka. Nebudeme jen většinově říkat ‚OK, pojďme na to‘. Snažíme se zde vybudovat konsenzus a pokud to neprojde, zůstaneme tam, kde jsme,” dodal Tombazis.