Aston Martin zkoumá možnosti stavby vlastního motoru

Aston Martin by mohl postavit vlastní pohonnou jednotku, až formule 1 provede další významnou změnu pravidel ohledně její konstrukce.

Štítky: Andrew Green Aston Martin Zveřejněno 15. 02 2022 — Jiří Košta

Pohonné jednotky a další díly včetně převodovky tým získává od Mercedesu. Vzhledem k tomu, že FIA ​​plánuje změnu formátu motoru v roce 2026, technický ředitel Aston Martin Andrew Green připustil, že možnost výroby vlastních pohonných jednotek byla pro tým zajímavá.

„V dlouhodobém horizontu určitě prozkoumáme dodávku pohonných jednotek. Rok 2026 je navržen jako rokem nové pohonné jednotky a myslím, že jako tým bychom se rádi zapojili.”

Tým podepsal petrochemickou firmu Aramco jako nového společného hlavního sponzora pro rok 2022. Green naznačil, že by týmu mohli pomoci při vývoji vlastního motoru.

„Nyní máme Aramco zapojeno jako sponzora a myslím, že povedeme v příštích letech rozhovory. Jsem si jistý, že se na to podíváme velmi podrobně a pochopíme, zda je pro nás přínosem, abychom se vydali tímto směrem.”

Red Bull staví vlastní závod na pohonnou jednotku v nedalekém Milton Keynes, kde převezme výrobu a údržbu svých motorů a hybridních systémů navržených Hondou. Plánuje také vývoj vlastní pohonné jednotky pro nové předpisy F1.

Současné hybridní turbo pohonné jednotky V6 byly představeny v roce 2014. Návrhy výrobců budou letos zmrazeny po změnách, které umožňují přechod na benzin E10, který se skládá z 10 % etanolu.


Green to popsal jako mírnou změnu ve srovnání s drastickými změnami v pravidlech podvozku pro sezónu 2022.

„Pohonná jednotka má od roku 21 jen minimální změny. Pravděpodobně je to jediná oblast vozu, která doznala nejmenších změn od roku 21 do 22.

Stále se nacházíme v homologované oblasti pohonné jednotky. Pohonná jednotka byla vyvinuta tak, aby v roce 2022 odebírala palivo E10, takže musela být překalibrována a paliva znovu smíchána.

Ale to není zásadní změna. Je to společná pohonná jednotka mezi všemi týmy (Mercedesu), stále vyrábějí pouze jednu pohonnou jednotku pro každého. Takže si nemyslím, že to pro ně byl velký problém.”

Molly Taylor se připojí do týmu Jensona Buttona pro první víkend Extreme E