Aston Martin má nového CEO, je jím hrdina Mercedesu

Novým výkonným ředitelem skupiny Aston Martin je Andy Cowell, který byl jeden z nejdůležitějších článku Mercedesu v jeho úspěšné hybridní éře.

Štítky: Andy Cowell Aston Martin Zveřejněno 3. 07 2024 — Dominik Kovář

Andy Cowell odešel v roce 2020 z Mercedesu jako člověk, který byl jedním z hlavních strůjců nejdominantnějšího týmu v historii F1. V době, kdy mistrovský tým opouštěl, prohlásil, že hledá novou inženýrskou/obchodní výzvu. Ta nyní přichází v pozici výkonného ředitele skupiny Aston Martin. Na pozici nastoupí v roce 2025 a nahradí Martina Whitmarshe.

Cowell začal svoji “motorářskou” kariéru v britské společnosti Cosworth. Od roku 2000 byl součástí BMW Motorsport. V letech 2013 až 2020 dohlížel na vývoj pohonné jednotky Mercedesu, která byla zejména v úvodních letech hybridní éry s přehledem tou nejlepší. Stal se tak v podstatě duchovním otcem motoru, který byl jedním ze základních stavebních kamenů úspěšného tažení Mercedesu v moderní éře F1.

“Jsem nadšený, že se mohu připojit k Lawrencovo vzrušujícímu projektu a těším se na spolupráci s talentovanou skupinou lidí, která se zde dala dohromady,” řekl Cowell. “F1 byla vždy mou vášní a k Aston Martinu se připojuji ve vzrušující se době, kdy se blíží dokončení technologického kampusu AMR a kdy se v roce 2026 staneme plnohodnotným továrním týmem s našimi strategickými partnery Honda a Aramco.”

Martin Whitmarsh, který pozici výkonného ředitele Aston Martin opouští, se vyjádřil následovně: “Znám Andyho mnoho let a v roce 2004 jsem ho přivedl do společnosti Mercedes HPP, kde se v letech 2013 až 2020 stal výkonným ředitelem a dosáhl obrovského úspěchu v podnikání a sportu. Pro Aston Martin bude neuvěřitelným přínosem a významně přispěje k realizaci naší budoucí strategie. Příchod Andyho a dokončení technologického kampusu AMR mi umožní odejít a soustředit se na jiné projekty v mém životě s vědomím, že základy byly položeny s působivým týmem, inspirující vizí a pokročilým zařízením k dosažení úspěchu v F1.”

Výkonný předseda Lawrence Stroll poděkoval Whitmarshovi za dosud odvedenou práci a zároveň velebí příchod Cowella. “Jsem potěšen, že mohu Andyho přivítat v našem týmu v tuto rozhodující chvíli. Společně s naším partnerstvím s Hondou, závazkem našeho hlavního partnera Aramco a Andyho vedením jsme na dobré cestě stát se týmem, který vyhraje mistrovství světa. Andy má mou plnou podporu a bude mít k dispozici všechny zdroje, abychom mohli vyhrát.”