Aston Martin má „dovoleno“ porážet Mercedes, tvrdí Vettel

Sebastian Vettel vyvrátil tvrzení, že zákaznický tým, kterým Aston Martin je, nebude moci konkurovat hlavnímu týmu Mercedes. Podle Vettela je chápání, že jenom tovární týmy mohou vyhrávat velké ceny, už zastaralé.

Štítky: Aston Martin Mercedes Sebastian Vettel Zveřejněno 11. 03 2021 — Vašek Štěpánek

Aston Martin bude mít od letošní sezony v F1 svůj vlastní závodní tým, poprvé od roku 1960. I přesto, že došlo ke změně názvu, zůstali ve stáji stejní majitelé, pracovníci a také dodavatel motorů a převodovek – Mercedes.

Minulý rok, tehdy se tým ještě jmenoval Racing Point, si stáj ze Silverstonu vysloužila přezdívku ‚růžový Mercedes‘ kvůli velmi podobnému vozu, který v sezoně 2019 používal Mercedes. Situace ohledně kopírování vozu zašla až tak daleko, že ji musela řešit i FIA. Tým byl následně potrestán odečtením patnácti mistrovských bodů, které se ukázali jako kritické. Racing Point by jinak skončil na třetím místě v Poháru konstruktérů.

A proč má Aston Martin tak úzký vztah s Mercedes? Spolumajitel Mercedesu Toto Wolff je akcionářem skupiny luxusních automobilů Aston Martin Lagonda a také přítelem Lawrence Strolla, který vlastní Aston Martin.

Úzký vztah se svým dodavatelem motorů může mít ale i pár nevýhod, zvlášť když v F1 účinkuje jiný hlavní tým. Otázkou tak tedy zůstává, zda bude moc Aston Martin někdy vyzvat Mercedes v boji o titul mistra světa. Podle Sebastiana Vettela by v tom neměl být žádný problém.

Čtyřnásobný mistr světa je přesvědčen, že jeho novému týmu nic nebrání v cestě za vysněným titulem, dokonce ani Mercedes.

Volkswagen chce elektrický kabriolet. O jeho osudu můžete rozhodnout i vy!

„Nebojím se toho. Myslím si, že vaše obavy jsou tak trochu ze staré školy. Svět jde dál, vyvíjí se a přizpůsobí se mnoha situacím. Pokud byste měli tyto obavy dříve, asi by byly opodstatněné a měli byste pravdu. V některých případech se může tahle politika ještě objevovat, je to ale spíše ojedinělé.

Když spolupracujete s někým jako je Mercedes, tak můžete věřit, že se s vámi bude spravedlivě zacházet. Pokud budete rychlejší než oni (závodní tým Mercedesu), tak vám bude umožněno je porazit.

Tento druh myšlení ‚zda je budeme moci porazit‘ je už poněkud zastaralý. Vím na co narážíte, ale já osobně z toho strach nemám. Myslím, že pro nás bude velký úspěch, když se jim alespoň přiblížíme a pokud k tomu dojde, budeme muset být chytřejší a nebát se jich.“

Sebastian Vettel bude poprvé ve své kariéře pracovat s motorem Mercedes. Němec je ohledně této skutečnosti lehce optimistický.

„Mercedes má mít nejlepší motor ze všech a bude to poprvé v mé kariéře, co s nimi budu pracovat, takže se na to opravdu těším. Je to vzrušující. My v týmu se pak musíme postarat o to, aby náš vůz s motorem ladil a byl konkurenceschopný. To je hlavní oblast na které musíme pracovat, jelikož motor si sami nevyvíjíme.“