Asijské okruhy: Guia Circuit, známější jako Macao

Nejspíše vám název Guia Circuit příliš mnoho neřekne. Často totiž tento okruh bývá označován jako Macao, nebo asijské Monako.

Štítky: Okruhy Zveřejněno 4. 04 2020 — Lukáš Podstata

Toto město se rozkládá při ústí Perlové řeky, která se vlévá do Jihočínského moře. Leží přibližně 60 kilometrů od města Hongkong. Macao se také pyšní unikátem, že je nejhustěji zalidněnou oblastí na světě a patří mezi největší města hazardu.

Tamní okruh vznikl roku 1954 a rozprostírá se v jižní části poloostrova Macaa, který je zvláštní oblastní pod správou Číny. Skládá se z několika dlouhých rovin, úzkých zatáček a má velmi podobných charakter jako Monako. Guia Circuit má však dvě zvláštnosti. Jednou z nich je změna nadmořské výšky, kdy během jednoho kola ji závodník změní o 30 metrů. Druhým unikátem je dlouhá rovinka, kde vozy formule 3 dosahují rychlosti až 260 km/h. Právě kvůli těmto aspektům v kombinaci s těžkými zatáčkami je tento okruh označován za jeden z nejtěžších na světě. Jeho délka je 6,2 km a aktuální rekord drží Jüri Vips s hodnotou 2:04.997.

Závody je možné sledovat přímo z bytů nebo okolí, které obklopují trať. Organizátoři však pro fanoušky vytvořily dvě tribuny. Jedna se nachází naproti boxové uličce a druhá je umístěná na konci dlouhé rovinky a nazývá se Lisboa Bend. Druhá tribuna je paradoxně dražší než ta první. Důvod je jasný. Na konci dlouhé rovinky přichází 90stupňová zatáčka, která zaručuje spoustu sportovního vzrušení.

Hlavním lákadlem jsou pro fanoušky formule 3, které zde zakončují svoji sezonu. Dále se zde konají motocyklové závody, nebo souboje vozů GT. I tento okruh si však vyžádal během své historie několik obětí . Od roku 1973 zde zemřelo celkem devět motocyklových závodníků. Ani automobilovým pilotům se neštěstí nevyhnula. Poslední velká nehoda se datuje k roku 2018, kdy Sophia Flörsch po kontaktu s dalším vozem vzlétla do vzduchu a prolétla zatáčkou Lisboa. Naštěstí německá závodnice si z této hrůzostrašné nehody odnesla „pouze“ zlomeninu páteře, ale již nyní jí můžeme vidět zpět na závodních tratích.

Typická momentka během závodů v ulicích Macaa.

Diskuse k článku

Napsat komentář