Asijské okruhy: Buriram (Chang) International Circuit

V dalším díle po asijských okruzích zavítáme na thajský Buriram International Circuit, který je spíše znám pod názvem Chang International Circuit. Označení Buriram se používá z důvodu omezení propagace alkoholu. ChangBeer je totiž titulárním sponzorem tamního okruhu a z důvodu zákazu propagace této návykové látky ve Francii a Kataru se používá označení Buriram International Circuit.

Štítky: Okruhy Zveřejněno 5. 04 2020 — Lukáš Podstata

Chang International Circuit se nachází u města Buriram na severovýchodě Thajska. Město disponuje malým letištěm, které zajišťuje pravidelné spojení Bangkong-Buriram. Z letiště trvá cesta na okruh přibližně čtyřicet minut. Okruh se rozprostírá vedle stadionu místního fotbalového klubu Buriram United, a je přístupný ze silnic 218 a 219.

Nápad s vytvořením závodního okruhu přišel bohatý místní politik Newida Chindchoba, který je zároveň vlastníkem výše zmiňovaných Buriram United. Newida si dal za cíl vybudovat město založené na sportovních aktivitách. Důvod byl jasný, nalákat do města co nejvíce návštěvníků a tím zlepšit cestovní ruch v oblasti.

Samotná stavba okruhu započala v roce 2013 a byla dokončena v rekordním čase o rok později. Skladba trati je z návrhářského pera legendy Hermanna Tilkeho. K dispozici je celkem šest specifikací. Chang International Circuit má však i svoje speciality. Garáže jednotlivých týmů jsou umístěny pod hlavní tribunou, a to z důvodu, aby divák mohl vidět dění na celé trati. Samotná hlavní tribuna má kapacitu 50 000 návštěvníků. Další zajímavostí je, že uprostřed okruhu se rozprostírají dva rybníky, které mají pomoci k cirkulaci vzduchu kolem celého komplexu s cílem snížit pravidelnou thajskou vlhkost.

Herman Tilke již od začátku počítal s tím, že na okruhu se bude jezdit i v noci, a proto je trať po celém svém obvodu osvětlena. Chang International Circuit je Mezinárodní automobilovou federací homologován nejvyššími standarty a díky tomu je na něm možné uspořádat závody nejvyšších kategorií. Není tedy nereálné, že by jednou mohl Alexander Albon závodit na domácí trati.

Aktuálně tento okruh navštěvují podniky Asijské série Le Mans, TCR International Series, TCR Asia Series, GT Asia Series a v neposlední řadě také závody Superbiků nebo Moto GP. Je tedy prozatím ve hvězdách, zda se k těmto účastníkům přidá i královna motorsportu. Není však pochyb o tom, že okruh díky své struktuře a provedení má rozhodně potenciál zařadit se do kalendáře formule 1.

Konec cílové rovinky na okruhu Chang.

Diskuse k článku

Napsat komentář