Andretti nakonec Sauber / Alfu Romeo nekoupí

Americká závodní společnost Andretti, kterou řídí bývalý pilot F1 a syn mistra světa Maria Michael Andretti, se v posledních měsících snažila odkoupit tým Sauber / Alfa Romeo. Nyní se zdá, že se od zájmu upustilo a Andretti stáj nekoupí. Do Hinwilu by ale mohla přijít jiná záchrana z Číny…

Štítky: Alfa Romeo Frederic Vasseur Michael Andretti Zveřejněno 29. 10 2021 — Vašek Štěpánek

Andretti měl možnost odkoupit až 80 % podíl společnosti Islero Investments, která mimo jiné stojí i za fungováním závodního týmu formule 1 Alfa Romeo. Podpis dohody byl na spadnutí a při Velké cena USA se již vše zdálo rozhodnuté.

Vlastník skupiny Sauber, kterým je švédský miliardář Finn Rausing uvedl cenu, za kterou by onu diskutovanou 80 % část společnosti byl schopen prodat. Zájem dostat se do F1 je u Andrettiho tak velký, že byl ochoten sumu zaplatit.

V paddocku se o odkoupení Sauberu / Alfy Romeo hovořilo jako o hotové věci. Zprávy z minulého týdne ale naznačují, že jednaní nebyla tak daleko, jak si všichni mylně představovali.

Jistá jednání se nejspíš uskutečnila a nešlo tak jen o pouhá slova, jenže jakmile jednání pokračovala a dostala se do důležitých fází, skutečná cena Sauberu byla jiná, než kterou by Andretti byl ochoten zaplatit.

Rausing za tým chtěl jistý finanční poplatek, který by Andrettimu nevadil. Švédský miliardář ale dále trval na tom, aby tým dostával záruku v hodnotě 50 milionů dolarů ročně po dobu pěti let, která by byla zaplacena rok předem.

Suma by měla stáji zajistit finanční prostředky na provoz v rámci rozpočtového stropu pro případ, když by nastaly problémy s jinými sponzory týmu (hlavně s Alfou Romeo). Italská automobilka má nyní se švýcarským týmem smlouvu pro sezonu 2022 s opcí na rok 2023.

Předpokládá se, že kamenem úrazu v Andrettiho koupi Sauberu je právě záruka, která se za pět let vyšplhá na hodnotu 250 milionů dolarů. Většina zahraničních zdrojů již uvádí, že tuto sumu Andretti platit nechce a k podpisu smlouvy nedojde.

Otázkou také zůstává, jak skutečná a vážná jednání byla. Rausing je soukromý podnikatel, který i sám živil množící se spekulace o prodeji Sauberu. Samotná stáj ale nikdy neuvedla, že by jednala s potenciálním novým vlastníkem.

Šéf Alfy Fréderic Vasseur opět uvedl, že o koupi týmu nemá žádné informace. „Už jsem to říkal a říkám to znovu… není to moje věc. Mou prací je, abych řídil tým, jak nejlépe umím a snažil se zlepšit naše výsledky. Nesedím v křesle a neřeším kontrakty.“

Další otázkou, která se Alfy Romeo drží jako klíště je, kdo za ni bude v roce 2022 závodit. Valtteri Bottas byl potvrzen začátkem září, druhé jméno je ale stále neznámé a neočekává se, že by si Antonio Giovinazzi sedačku udržel.

Ve velmi zajímavé situaci se nachází čínský pilot ve formuli 2 Guanyu Zhou, který má navíc dobré finanční zázemí. Peníze by se Alfě Romeo / Sauberu hodily, zvlášť nedojde-li k finanční injekci od Andrettiho.

Hlasitě se tak hovoří o jednoleté smlouvě pro Číňana. Lídr šampionátu F2 Oscar Piastri není považován za favorita. I přesto, že Zhoua pravidelně poráží, nemá tak velkou finanční podporu, navíc čínský trh by pro stáj nemusel být zrovna špatnou ekonomickou volbou.