Analýza: V čem tkví problémy Německa?

Německo má potíže. Pořadatelům chybí peníze na financování Grand Prix, navíc se musejí potýkat s odlivem fanoušků. Novinář-veterán Joe Saward analyzuje problémy Nürburgringu a Hockenheimu, kvůli kterým je možné, že Němci přijdou po roce 2016 o svoje Velké ceny. Bernie Ecclestone v týdnu prohlásil, že není pravděpodobné, aby se v roce 2017 konala německá Grand Prix. Pro…

3 Štítky: GP Německa Joe Saward Zveřejněno 17. 12 2015 — Lukáš Štěrovský

Německo má potíže. Pořadatelům chybí peníze na financování Grand Prix, navíc se musejí potýkat s odlivem fanoušků. Novinář-veterán Joe Saward analyzuje problémy Nürburgringu a Hockenheimu, kvůli kterým je možné, že Němci přijdou po roce 2016 o svoje Velké ceny.

Bernie Ecclestone v týdnu prohlásil, že není pravděpodobné, aby se v roce 2017 konala německá Grand Prix. Pro sezonu 2016 sice existuje kontrakt (podle Ecclestona nepříliš dobrý) s Hockenheimem. Ten se měl pravidelně střídat s Nürburgringem, ten ale zřejmě nebude mít peníze na pořádání závodu. Pro další rok pak pravděpodobně ze seriálu zmizí i Hockenheim.

V čem tkví jejich problém? „Co se týče Německa, byly oba závody ve větší či menší míře podporovány místní vládou. Politici si ale posléze začali Nürburgring přehazovat jako horký brambor, protože někteří blázni se z něj pokusili udělat zábavní pak. Zapomněli však, že se jedná o areál uprostřed ničeho, obklopený pouze farmami…,“ vysvětluje Joe Saward.

„Všechno se vyvíjelo předvídatelně špatně během posledních let, co byla tamní vláda provozována socialisticko-zelenou aliancí, která potřebovala slyšet, že hybridní motory F1 pracují ve prospěch celého světa, pokud jim někdo věnuje dostatečnou pozornost. Jenže ministerská předsedkyně Malu Dreyer měla k řešení podle svých slov spoustu jiných věcí a formule nebyla na seznamu jejích priorit,“ říká dále zkušený novinář.

Podle něj byla tak příčina jasná. Jako vždy šlo až na prvním místě o peníze. „Pravděpodobně nepomohl ani fakt, že Bernie Ecclestone se dostal do potíží se soudy v Bavorsku, ale tak jako tak politici nechtěli za závod platit a ruský miliardář vlastnící okruh taktéž nechtěl sáhnout do své kapsy.“

Obdobné potíže potkaly také druhý německý okruh v seriálu. „Hockenheim je o něco odlišný příběh s městem a tamní vládou v minulosti výrazně zapojenou do pořádání Grand Prix. Od roku 2011 se ale lokální vláda dostala do rukou Winfrieda Kretschmanna, který je hlavou aliance Zelených a Sociálních demokratů, takže s penězi od nich se mohl okruh rozloučit…,“ tvrdí Saward.

Nepomohla ani finanční injekce domácí automobilky. „Mercedes podporoval oba okruhy, ale i on má pochopitelně nastaveny určité limity ve své šlechetnosti. Je třeba také říci, že Bernie oběma závodům snížil hodnotu poplatku, aby se je pokusil udržet v kalendáři.“

Faktor Schumacher

A když se závod v posledních letech podařilo uspořádat, na okruh si našlo cestu jen malé množství diváků. „Vypadá to ale, že se němečtí fanoušci neumí nadchnout pro jejich tým, sídlící v Anglii, stejně jako pro Nika Rosberga, Sebastiana Vettela nebo Nika Hülkenberga. Proč? Dobrá otázka. Někteří si myslí, že je to proto, že Rosberga lidé nevnímají jako Němce. Jeho otec byl Fin a on vyrůstal v Monaku.

Vettel a Hülkenberg zase pocházejí ze střední třídy a nezískají tolik fanoušků, jako měl v dobách své slávy Michael Schumacher, jehož základna příznivců pocházela z pracující třídy, tedy ze stejné, z jaké byl on sám. Michael jim ukázal, jak se ze ,zedníka stal úspěšný člověk‘. To Vettel ani Hülkenberg nemohou,“ říká novinář, sledující dění v královně motorsportu už od roku 1984.

„Jednoho dne určitě někdo napíše sociologické pojednání o tom, proč byl Schumi takovou hvězdou a jak to souviselo s hluboce zakořeněnou touhou po národní hrdosti v době nejistoty, která v Německu panovala po jeho sjednocení v roce 1990. Ale to nechám na sociolozích,“ pokračuje Saward.

„Poté, co Michael opustil scénu formule 1, němečtí fanoušci začali hromadně inklinovat k jiným sportům. Takže možná, že kdyby měli jiného Schumachera, vrátili by se. Stojí za zmínku, že Mick Schumacher, přestože zatím, jak se zdá, nemá dovednosti na úrovni svého otce, byl nedávno nominován skrze online hlasování do soutěže Mercedesu Hvězdy & vozy s 61 554 hlasy, čímž poradil i takové velikány, jako jsou David Coulthard, Mika Häkkinen či Jean Alesi.

A lze za pokles fanoušků vinit Bernieho? No, poplatky jsou vysoké a tak musí být vysoké i ceny vstupenek, ale abychom byli upřímní, vypadá to spíše, že Němci opět musí získat nadšení pro formuli – ovšem nikdo neví, jak jej dosáhnout. Možná to je důvod neustálých komentářů Ecclestona na adresu Vettela, podle kterých Němec nevrací zpátky sportu to, co mu dal,“ dodává na závěr Joe Saward.

F1 in Frankreich, Im Rennen am Sonntag, Michael Schumacher (Ferrari) ist neuer Formel1 Welmeister , Formel 1 Grand Prix (GP) von Frankreich 2002 (France, Nevers Magny - Cours) www.xpb.cc © HochZwei

Diskuse k článku

Napsat komentář