Analýza tréninků na GP Belgie: Ferrari není až takovým favoritem

Přestože v trénincích dominovaly oba rudé vozy, v závodě na základě dat z pátečních jízd může být situace zcela jiná.

Štítky: Analýza GP Belgie Zveřejněno 30. 08 2019 — Lukáš Štěrovský

Není žádným tajemstvím, že letošní vůz Ferrari má potíže a aerodynamikou, kvůli čemuž nemá SF90 potřebný přítlak. To se ale na některých, zejména rychlých okruzích, v kombinaci s výkonným motorem hodí. Jedním takovým je belgické Spa, kde během pátku Scuderia demonstrovala svoji sílu.

Jak ukazují data z kvalifikačních simulací, Ferrari všem včetně Mercedesu naložilo skoro sekundu! Ovšem sami jezdci upozorňují, že Mercedes v sobotu vždycky dokáže zrychlit, zejména v poslední části kvalifikace. Za zmínku stojí také hodně zlá forma Red Bullu (dvě sekundy ztráty), či naopak povedený výkon Racing Pointu či Alfy Romeo.

Kvalifikační rychlost

Kde byl Mercedes v pátek přirozeně rychlý, to byly závodní simulace, tedy jízdy na delší vzdálenost. Jedná se samozřejmě o odhady (byť podložené spoustou čísel), ale zdá se, že v neděli by to měly být naopak Stříbrné šípy, kdo by neměl mít konkurenci. Ferrari ztrácí v průměru půl sekundy na kolo, Red Bull je o další tři desetiny pozadu.

Navíc v Belgii by mohlo díky konfiguraci okruhu být výhodné startovat z druhého (případně ještě nižšího místa), protože po prvních pár zatáčkách, kdy vozy ještě drží za sebou, následuje dlouhá rovinka Kemmel, kde se dá za soupeřem krásně vyvézt. Případná kvalifikační prohra by tak vlastně Mercedesu paradoxně mohla nahrávat.

Závodní rychlost

Diskuse k článku

Napsat komentář