Analýza: Správnost či nesprávnost trestu pro Sebastiana Vettela
Velká cena Kanady vejde do historie jako jeden z nejkontroverznějších závodů. Ne snad proto, že by se stalo něco výrazně skandálního. Ale především kvůli tenké linii mezi rozhodnutím Sebastiana Vettela potrestat nebo nepotrestat za incident, ke kterému došlo 22 kol před koncem závodu. A především pro emoce s tím spojené.
V nájezdu do čtvrté zatáčky v inkriminovaném kole Vettel nedobrzdil, projel přes travnatý úsek dráhy a vjel zpátky na trať. Lewis Hamilton musel přibrzdit, aby do Vettela nenarazil, protože neměl kudy se jinak vyhnout.
Po dlouhém zkoumání sportovní komisaři rozhodli o udělení časového trestu pěti sekund, který Vettel ve zbytku závodu nedokázal najet. Ačkoli proťal cílovou pásku závodu jako první, velkou cenu nevyhrál.
Mé sociální sítě jsou v současné době vedle vášnivých reakcí zastánců jednoho nebo druhého tábora fanoušků zahlceny také temperamentní kritikou mého – nutno dodat že bezprostředního – posouzení situace během televizního přenosu. A závěru, podle kterého bych se přiklonil k tomu Vettela nepenalizovat.
Trestal nebo netrestal bys Vettelův incident v GP Kanady?
— Tomáš Richtr (@TomRichtrF1) 9. června 2019
Je nutné zdůraznit, že během samotného televizního přenosu na Sport2 několikrát zazněl pohled z dvou protichůdných perspektiv:
A) Pravidla dávají komisařům návod udělit Vettelovi trest, protože při návratu na dráhu si počínal nebezpečně tím, že vjel do cesty jinému pilotovi.
B) Vettelův incident se dal velmi snadno netrestat, protože se o nebezpečný návrat na dráhu nejednalo.
Vysvětlím, jak to myslím:
Pravidla nařizují pilotovi, který opustí trať, se na ní vrátit bezpečným způsobem. V tomto spočívá asi největší a jediný zádrhel. Abyste se mohli na trať vrátit bezpečně, musíte jako pilot mít takový návrat pod svou kontrolou. Nedobrzdíte, vyjedete mimo trať, zastavíte, a čekáte, až bude trať volná, abyste se na ni vrátili. A z pohledu televizní kamery se to může jevit tak, že se Vettel chtěl na trať vrátit co nejrychleji, aby neztratil pozici, a dokonce zatočil volantem doprava, aby Hamiltona zablokoval. Který pochopitelně za nic v této aféře nemůře.
Kdo z těch, kteří čtou tento text, pilotoval formuli 1? Ti, kteří ji pilotovali, tak říkají, že se Vettel na trať nevracel. Protože s ohledem na rychlost, kterou jeho formule při opuštění měla, přes malý kus travnaté oblasti vlastně jen proletěl a měl co dělat, aby svou formuli ukočíroval. A co je důležité: do nikoho přitom nenarazil.
To jednoduše vytváří prostor pro pochybnosti. A takový prostor pochybností vytváří prostor pro to sáhnout k určitému principu ‘presumpce neviny’. A nepenalizovat. A v takovém prostoru presumpce neviny se pak dá přiklonit k širšímu kontextu. Stejně jako nechcete, aby soudce netrestal jen podle konkrétního znění zákona, ale přihlédl ke smyslu zákona, s jakým byl stvořen, jeho principu a účelu.
Takže ano, v tomto smyslu si myslím, že se F1 malinko střelila do nohy.
Diskuse k článku