Shrnutí: Poslední pátek roku v Abu Dhabí

Formule 1 má před sebou poslední závod sezony v Abu Dhabí. Prvního tréninku na okruhu Yas Marina se zúčastnilo několik nováčků. Mercedesy opět potvrdily solidní tempo a společně s Red Bullem se jeví jako favorité na zisk zítřejší pole position a nedělního vítězství.

Štítky: GP Abú Dhabi Zveřejněno 18. 11 2022 — Vašek Štěpánek

FP1: Lewis Hamilton

Jak jsme už zmínili, prvního tréninku se zúčastnila celá řada mladíků. Premiéru si zde odbyl šampion letošní sezony F2 Felipe Drugovich s Aston Martinem. U McLarenu najel své první kilometry v F1 Patricio O’Ward.

Schwartzman se svezl opět ve Ferrari, Lawson vystřídal Verstappena u Red Bull. Doohan se objevil místo Alonsa v Alpinu a Fittipaldi v Haasu, kde vystřídal Schumachera. Už tradičně byl ve Williamsu i Logan Sargeant, který odjel přes 100 km a má další bod do superlicence.

Tempo ale udávali zajetí piloti – Mercedes potvrdil svou solidní rychlost z Brazílie a se svými piloty obsadil první dvě místa, Hamilton byl rychlejší. Charles Leclerc skončil za stříbrnými šípy před svým soupeřem Sergiem Pérezem.

První šedesátiminutovka byla klidná, o jediné pozdvižení se postarali nováčci – Sargeant se při brzdění roztočil a doklouzal do bariér, mohl ale pokračovat. O’Ward v McLarenu zase hlásil technické problémy, ale po kratší pauze v boxech se vrátil na trať.

FP2: Max Verstappen

Ve druhém tréninku byli k vědění všichni piloti z aktuálního startovního pole. Jelikož se ve druhém tréninku jezdilo ve stejný čas, v jaký bude startovat nedělní závod, viděli jsme hned od úvodu velkou aktivitu, neboť týmy potřebovaly nasbírat důležitá data.

Max Verstappen jako první přezul na měkké pneumatiky a usadil se na prvním místě, na tom nakonec i zůstal. Hned za ním ale skončil Russell. Po kvalifikačních simulacích se jezdci věnovali i dlouhým jízdám a připravovali se na závod.

Charles Leclerc obdržel nemilou vysílačku – podle Scuderie nemá Ferrari v Abu Dhabi dobré tempo a očekávají pozice za Red Bully a Mercedesy. Tyto dvě stáje se pro změnu pasovaly do role favoritů do zítřejší kvalifikace.