Analýza pátečních tréninků na Grand Prix Sachíru

George Russell všechny fanoušky překvapil nejrychlejšími časy v pátečních trénincích na Velkou cenu Sachíru, byť Valtteri Bottas zajel reálně rychlejší kolo, které mu ale kvůli překročení limitů dráhy bylo smazáno. Jaké jsou prognózy pro kvalifikaci a samotný závod?

Štítky: GP Sachíru Zveřejněno 5. 12 2020 — Lukáš Štěrovský

Bottas byl sice rychlejší, ale s vozem se oproti Russellovi viditelně více pral. Pokud však poskládá čisté kolo, měl by být pohodlně na čele, protože na krátkém oválovém okruhu má Mercedes luxusní náskok čtyř desetin na nejbližšího pronásledovatele, co se kvalifikace týče, a dvou pro závod.

Sám Russell varuje, že páteční časy mohou být zavádějící a nechce být pasován do role favorita. Emoce klidnil i Toto Wolff, podle kterého nejde o rozstřel o volnou sedačku. Záležet bude na tom, zda Brit zvládne zajet čisté kolo v klíčový čas během víkendu, tedy ve druhé a třetí části kvalifikace, a neudělá pod tlakem chybu.

Právě kvalifikace bude extrémně klíčová s ohledem na krátký okruh o délce 3,5 kilometru a časy na kolo pod jednu minutu. Provoz bude enormní, jak ukázala už F2, kde na „dopravní zácpu“ doplatil aspirant na titul Mick Schumacher kolizí, po níž odstartuje až jako osmnáctý.

Výsledky tréninků na GP Sachíru: Russell nejrychlejší, ale ne tak docela

Dobré tempo by mohl předvést Sergio Pérez, kterému se historicky v Bahrajnu daří. Mexičan jel navíc se starým motorem poté, co mu ten předchozí v minulém závodě „shořel“,  a je tak jasné, že má ještě spoustu rychlosti v rukávu. Nicméně to vypadá, že v závodním režimu bude druhý nejrychlejší tým klasicky Red Bull.

Verstappen ale prozradil, že tým musel přes noc pracovat na nastavení. Podle časů má určitě pravdu, jinak by v kvalifikaci mohl Red Bull bojovat až s Renaultem, kterému se letos daří na okruzích vyžadujících nízký přítlak. V závodě už to pro Renault nevypadá tak slibně, podle časů by se místo s Red Bullem měl utkat spíše s AlphaTauri.

Nepěkně vypadají data Ferrari, která jsou ale zkreslená tím, že se Sebastian Vettel zkoušící experimentální nastavení dvakrát ve druhém tréninku roztočil a Charles Leclerc pro poruchu neodjel měřené kolo. Scuderia poslední zřejmě nebude, podle samotných jezdců na tom není až tak zle, jasné ale je, že se Grand Prix Sachíru, pokud se nestane něco neočekávaného, spíše protrápí.

Zdá se, že nás čeká zajímavý víkend – tentokrát by mohlo dojít i na skutečný souboj o vítězství, minimálně mezi jezdci Mercedesu. Větší roli než obvykle bude hrát kvalifikace, ve které už můžeme být svědky několika šokujících výsledků. A ty mohou být klíčové pro neděli, protože jak se někteří jezdci obávají, na oválové konfiguraci okruhu v Bahrajnu půjde jen těžko předjíždět. Na rovinkách pojedou všichni v „DRS vláčku“ a prostřední sektor je příliš klikatý a úzký. Další průběh víkendu napoví více, třetí trénink začíná v 15 hodin, kvalifikace je na programu od 18 hodin.

V ulicích Oxfordu se testují autonomní Mondea

Odhad kvalifikační rychlosti

Odhad závodní rychlosti