Analýza: Mercedes odhalil okolnosti falešného zastavení na pit lane

I když se celá situace tvářila jako improvizace, Mercedes moc dobře věděl, jak bude kvalifikace vypadat.

Štítky: Mercedes Zveřejněno 2. 05 2019 — Jiří Košta

Tým Mercedes předvedl během GP Ázerbájdžánu nevídanou věc, když oba monoposty zastavily na výjezdu z pit lane. Na tom by nebylo nic zvláštního, ale v kvalifikaci se to často nevidí. Důvod byl jasný, Mercedes blafoval, aby se Vettel nemohl chytit větrného pytle.

„V Šanghaji jsme viděli, že hodně vozů vyjelo velmi pozdě, takže jezdci neměli příležitost zajet rychlá kola. V Baku to bylo velmi podobné, protože to mohlo rozhodnout o tom, zda budeme na pole position nebo ne,“ říká James Vowles.

Vowles tak naráží na skutečnost, že například oba vozy Red Bullu v Číně nestihly poslední rychlá kola o pár vteřin.

„Proto jsme se rozhodli vypustit oba jezdce o něco dříve. Zásluhou toho nás následovalo několik vozů, takže nám to vyšlo. Poté jsme jednoduše zastavili na levé straně a čekali.

Byl to extrémní risk, protože jsme přejeli cílovou rovinku jen těsně před koncem kvalifikace. Zastavili jsme nalevo a několik vozů nás předjelo, Vettel vedl pole a neměl tak možnost se za někým vyvézt ve vzduchovém pytli. Kromě toho jsme my dostali naprosto skvělou příležitost se za soupeři vytáhnout, protože v Baku hraje něco takového velkou roli.

Náš plán ale nemohl přijít bez přípravy, měli jsme předtím velkou diskuzi, především s jezdci. Oba ale souhlasili s naším plánem. Pro oba to muselo být těžké, protože mají svojí rutinu před poslední částí kvalifikace, kde je velký tlak. Jezdci nám ale rozuměli a udělali přesně to, co jsme od nich chtěli. Odvedli zkrátka fantastickou práci.“

Diskuse k článku

Napsat komentář