Analýza čtvrtečních tréninků v Monaku – Red Bull favoritem

Red Bull je pro GP Monaka lehkým favoritem i po analýze údajů ze čtvrtečního tréninku. Vše samozřejmě záleží na kvalifikační schopnosti pohonných jednotek Mercedesu a Ferrari, ale právě v Monaku je výhoda motoru tou nejméně výraznou, čehož by Red Bull mohl využít. Ostatně před dvěma lety právě Daniel Ricciardo kvalifikaci vyhrál.

Štítky: GP Monaka Zveřejněno 24. 05 2018 — GPF1.cz

A právě Daniel Ricciardo vyhrál oba čtvrteční tréninky na ryzí rychlost, byť v tréninku se kvalifikační režimy pohonných jednotek nepoužívají. Mít dobré tempo v závodním režimu se může zdát jako zbytečné v úzkých ulicích Monte Carla, kde je skoro nemožné předjíždět. Což znamená, že i když je Red Bull potenciálně nejrychlejším závodním autem, pokud nevyhraje kvalifikaci, může mu to být málo platné, pokud nevyužije nějaké chytré taktiky. Ne nadarmo se jedná o nejdůležitější kvalifikaci roku, i když samozřejmě závod může ovlivnit nepředvidatelná série nehod a jiných incidentů.

Právě dynamická síla vozů Red Bull může hrát v kvalifikaci v jejich prospěch. Pokud se dostanou dopředu na startovním roštu, stavět mohou na dobrém závodním tempu. Při jednoduchém průměru časů z kol na delší vzdálenost v závodním režimu auta mají jasnou výhodu, zatímco Ferrari i Mercedes relativně výrazně ztrácí.

Čas strávený zastávkou v boxech vychází přibližně na 20 sekund. Fialová ultra-měkká sada pneumatik je přibližně o  0,4 sekundy pomalejší než růžová hyper-měkká. Červená je pak o dalších 0,2 sekundy pomalejší. Nejměkčí růžová pneu má relativně velkou degradaci, ale už fialová sada má relativně solidní výdrž a hlavně červená vydrží do cíle po jediné zastávce kolem 25. kola.

Diskuse k článku

Napsat komentář