Záměr přivést F1 do Miami narazil

Nový majitel seriálu formule 1 se snaží přitáhnout seriál k čím dál většímu počtu lidí, ale některé jeho snahy se jeví jako příliš ambiciozní. Nejnovějším příkladem je chystaný závod v americkém Miami. Nepodařilo se totiž dohodnout smlouvu v termínu do konce minulého měsíce. Navzdory tomu, že majitelem F1 je americká společnost Liberty Media.

1 Štítky: GP Miami GP USA Miami Zveřejněno 12. 07 2018 — GPF1.cz

Nápad uspořádat závod F1 ve floridském Miami má spoustu odpůrců, ale radní slavného města dali svolení na uzavření smlouvy mezi “městem Miami a společností Formula One World Championship Limited do 1. července 2018”.

Problémem je americká legislativa, která v tomto ohledu není o nic komplexnější než evropská. Je nutná řada povolení a hlavně rezidenti mají právo podávat námitky, se kterými je potřeba se vypořádat. A to si žádá čas. Jednou z nejkomplikovanějších lokalit je Bayfront Park, poklidné místo na pobřeží Atlantiku. Občanské sdružení protestuje proti pořádání jakýchkoli společenských aktivit v této oblasti, nehledě na hlučnost formule 1.

Miami bude hlasovat o pořádání závodu F1, tady je mapka okruhu

Další paradoxem je fakt, že Miami by mělo za hostování závodu F1 platit, místo toho, aby platila F1 za to, že v Miami může závodit. To by bylo v rozporu s jejím obchodním modelem. Poplatky za hostování závodů jsou vedle příjmů z prodeje televizních práv největšími zisky F1.

Ambiciozní vedení F1 nyní čelí realitě americké komunální politiky, která může plány na závod v Miami zhatit. Ostatně duchovní otec moderní F1 Bernie Ecclestone, který byl před dvěma lety ze své funkce šéfa seriálu sesazen, potvrdil, že se o závod snažil.

“Zatraceně jsme se snažili dostat F1 do Miami,” řekl Ecclestone. “Ale čelili jsme tolika překážkám. Možná se jim povede dohodu podepsat, ale bude to těžké. Tohle není zdaleka jenom o penězích. Je tam řada jiných komplikací.

Městské závody jsou vždycky náročně na dohodu.”

Počítačová simulace okruhu F1 v Miami

Diskuse k článku

Napsat komentář