Alonsův tragický vstup do sezony – má více trestných bodů než mistrovských

Zvláštní sezona Maxe Verstappena pokračovala v Miami. V dosavadních šesti závodech – včetně sprintu v Imole – pokaždé buď vyhrál, nebo odstoupil. To ale nebylo v Americe všechno.

Štítky: Fernando Alonso Max Verstappen Zveřejněno 15. 05 2022 — Jiří Košta

Bylo to 23. vítězství v jeho kariéře ve formuli 1, úspěch, který ho staví na úroveň Nica Rosberga a trojnásobného mistra světa Nelsona Piqueta. Verstappen přidal nejrychlejší kolo, což bylo jeho druhé maximum v řadě v šampionátu, ačkoli tento víkend to bylo 26 bodů místo 34. Nyní má 18 nejrychlejších kol, stejný počet jako David Coulthard.

Pro Verstappena to bylo také 63. vystoupení na stupních vítězů, což ho posunulo z remízy s Coulthardem. Ve svých 24 letech je nyní mezi 10 nejlepšími jezdci s největším počtem umístění na stupních vítězů ve své kariéře. Polovina z top 10 aktuálně závodí ve formuli 1, včetně rekordmana Lewise Hamiltona (183), Sebastiana Vettela, Fernanda Alonsa a Valtteriho Bottase.

Zatímco Verstappen se v šampionátu jezdců přiblížil na dostihovou vzdálenost od Charlese Leclerca, boj konstruktérů o titul je ještě těsnější. Red Bull, který v prvním závodě roku nic nezískal, je nyní pouhých šest bodů za Ferrari. Je to devět let, co Red Bull naposledy vyhrál týmový titul, pět let po posledním triumfu Ferrari.

Leclerc získal svou třetí pole position v sezoně, ale letos poprvé ji nedokázal přetavit ve vítězství. Bylo to 12. v jeho kariéře, čímž se dostal na úroveň Coultharda a Gerharda Bergera.

George Russell se umístil na neslibném 12. místě a udržel si sérii prvních pěti umístění. Byl to den pro neočekávané výsledky, protože Esteban Ocon obsadil osmé místo na startovním roštu a Lance Stroll zdědil poslední bod po startu z boxové uličky.

Strollovy body byly na úkor Fernanda Alonsa. Po problémech se spolehlivostí v závodě v Džiddě a kvalifikaci v Melbourne a poté po škodě způsobené vozem Micka Schumachera v Imole potřeboval jezdec minulý víkend štěstí.

Místo toho byl strůjcem svého vlastního neštěstí a inkasoval dvě penalizace v jediném závodě. Zatímco Ocon nashromáždil 24 mistrovských bodů, Alonso při čtvrtém bezbodovém skóre v řadě zůstal jen na dvou. V této rané fázi sezony má více trestných bodů – pět.

Miami International Autodrome se stal 76. odlišným okruhem, který hostil kolo mistrovství světa, a 11. odlišný okruh F1, na kterém se závodilo v Americe. USA mají více odlišných závodů než kterákoli jiná země a příští rok dostanou další, protože se vrací Las Vegas.

Fiat plánuje po roce 2027 prodávat jen elektromobily