Alonsovi k pole position ‚Le Mans‘ závodu ve Spa pomohla bizarní penalizace kolegů

Fernando Alonso svůj premiérový vytrvalostní závod mistrovství světa (WEC) ve Spa-Francorchamps s kolegy Sébastienem Buemim a Kazukim Nakadžimou odstartuje z pole position, i když kvalifikaci nevyhrál. Posádka Mike Conway, Kamuj Kobajaši a José María López ve voze #7 Toyota TS050 HYBRID byla rychlejší o 0,379 sekundy, ale byla diskvalifikována.

1 Štítky: Fernando Alonso WEC Zveřejněno 4. 05 2018 — GPF1.cz

Třída LMP1 seriálu WEC je letos pověstná tím, že v ní startuje jen jediný tovární tým Toyoty, která má obrovskou výkonnostní výhodu. Bylo by tedy skoro ostudou, kdyby Alonsova posádka nevyhrávala závody. Jediným reálným soupeřem je vlastně jen druhé auto Toyoty.

A právě to vyhrálo kvalifikaci na šestihodinový závod v belgickém Spa, který je prvním dějstvím takzvané supersezony 2018/19. Bylo ale diskvalifikováno. Proč?

Tým uvedl chybné sériové číslo použitého měřidla okamžitého průtoku paliva. Šlo pouze o překlep, který neměl vliv na to, že šlo o měřidlo homologované a řádně kalibrované. Nemělo tedy vliv na výkon. Přesto byla druhá posádka Toyoty diskvalifikována a do závodu musí startovat z pitlane. Ale ne tak, jako ve formuli 1. Musí čekat, až celé startovní pole absolvuje jedno kolo. Do závodu tak vystartuje s jedním okruhem ztráty.

Stát se něco podobného ve formuli 1, skandál by nabral nepředstavitelných rozměrů.

Alonsova Toyota má výhodu dvanáctiválcového motoru

Diskuse k článku

Jeden komentář: “Alonsovi k pole position ‚Le Mans‘ závodu ve Spa pomohla bizarní penalizace kolegů”

  1. jj284b napsal:

    Jozzin: az na to ze Toyota je dost znevyhodnena cez „balance of performance“ a sukromnici jazdili celkom rychle casy pocas pretekovych simulacii v tretom treningu… rozhodne to nebude take jednoduche ako to tu GPF1 prezentuje..

Napsat komentář