Alonso: Svých rozhodnutí nelituji. Ferrari ani teď nevyhrává

Fernando Alonso necítí žádnou lítost kvůli tomu, že se po sezoně 2014 rozešel s Ferrari, s nímž získal své dosud poslední vítězství v F1. Prý i proto, že italská stáj stále nedosáhla na kýžený mistrovský triumf.

Štítky: Alpine Fernando Alonso Zveřejněno 27. 03 2021 — Martin Vejdělek

Maranello bylo domovem dvojnásobného mistra světa mezi lety 2010 a 2014. Za tu dobu si Alonso připsal jedenáct vítězství a hned třikrát skončil v celkovém pořadí těsně pod vrcholem, když jej o titul obral Sebastian Vettel.

Poslední sezona už tak úspěšná nebyla, Španěl se jen dvakrát probojoval na stupně vítězů a pro další léta jej v kokpitu nahradil právě Vettel.

Podle Alonsa ale není důvod litovat odchodu i vzhledem k tomu, že Ferrari se stále nepovedlo získat úspěch v šampionátu jezdců či konstruktérů. „Už je rok 2021 a Ferrari pořád nevyhrává.“

„V roce 2014 jsem měl za sebou pět celkem úspěšných let, ve třech z nich jsme bojovali o titul do posledního kola. Atmosféra byla vynikající, stejně jako láska mezi mnou a Ferrari.“

„Nikdy nelituji svých rozhodnutí. S křišťálovou koulí by se samozřejmě člověk někdy rozhodl jinak, ale v tom konkrétním momentu jsem pokaždé cítil, že dělám správnou věc.

„Rozhodnutí byla, jaká byla, a převzal jsem za ně zodpovědnost, každopádně načasování odchodu z Ferrari bylo perfektní.“

„Jak říkám, bylo to v pravý čas. V jednom momentě se ten vztah pokazí a my si chtěli zachovat vzpomínky jen na to dobré,“ říká rodák z Ovieda, jehož týmovými kolegy ve stáji vzpínajícího se koně byli Felipe Massa a Kimi Räikkönen.

Právě Alonsovy vztahy „na pracovišti“, a to jak se svým parťákem, tak i se zbytkem týmu, bývají často zpochybňovány. Sám ovšem říká, že k tomu není důvod, neboť v některých stájích se ukázal opakovaně.

„Je to už potřetí, co jsem v Renaultu, a zároveň jsem byl dvakrát v McLarenu. Jezdil jsem pro různé týmy i opakovaně, takže se mnou asi byly spokojené. Kdyby ne, nevím, proč by mi volaly.“

Ve francouzském týmu působil v sezonách 2003 až 2006, po ročním angažmá u McLarenu se tam na dva roky vrátil, než se odebral do Ferrari. Odtamtud jeho cesty vedly zase do stáje z Wokingu.

I s týmovými kolegy je to prý v pohodě, a že jich Alonso za své kariéry měl nespočet. Například s těmi z prvního působení v Renaultu prý udržuje dobrý vztah dodnes.

„Pořád se bavím s Fisichellou, Trulli žije ve stejném městě jako já a po nedávném incidentu mi zavolal a řekl, že kdybych potřeboval něco ze supermarketu, pomůže mi,“ naráží na svou nehodu před začátkem testů, kdy byl na kole sražen autem.

„To je důvod, proč se pořád směji. Moji týmoví kolegové jsou mými dobrými přáteli, jak v té době, tak i poté. Na Dakaru to bylo obdobné, tam jsem půjčoval pneumatiku Al Attiyahovi.“

„Někdy není ta má reputace vůbec na škodu, neboť když kolegové zjistí, že jsem normální, jsou překvapení a šťastní.“ Bude to tak i s Estebanem Oconem? To asi záleží na tom, jak se bude jednotlivcům i týmu vést.