Alonso si užívá luxusu: sám si rozhoduji, jestli v F1 budu, nebo ne

Španělský veterán pohovořil o svém odchodu z formule 1 na sklonku roku 2018 a následném návratu o dva roky později, který proběhl přesně podle jeho požadavků. Alonso ví, že něco takového je nevídaným luxusem.

Štítky: Fernando Alonso Zveřejněno 13. 01 2022 — Lukáš Štěrovský

„Byl to dobrý rok,“ hodnotí pilot Alpinu premiérovou sezonu poté, co se snažil prosadit v Le Mans, Indy 500 i na Rallye Dakar. „Na trati i mimo ni jsem si to opravdu užil a byl jsem moc šťastný,“ dodává Španěl, který získal jedno umístění na stupních vítězů v Kataru.

„Měl jsem ten luxus vrátit se, když jsem se pro návrat sám rozhodl. Stejně to bylo, když jsem končil, rozhodl jsem se a přestal závodit. To je velmi velký luxus,“ uvědomuje si zkušený mazák.

Výzvou byly pneumatiky

„Ve formuli 1 je obvykle velmi malá skupinka jezdců, takže není snadné mít takovou možnost. Jsem za to vděčný, stejně jako za to, jak se pro nás vyvíjela sezona. Že jsme se v každém okamžiku až do závěrečného závodu zlepšovali, což byl nejlepší způsob, jak se připravit na sezonu 2022.“

Španěl přitom zezačátku měl problémy s adaptací na novou formuli. „Největší výzvou byly asi přední pneumatiky, přední zavěšení, posilovač a zpětná vazba volantu; to vše je u každé stáje jiné. Konstrukce předních pneumatik se navíc před sezonou změnila, podle mého to byla výzva pro všechny. Pro mě o to víc, že jsem dva roky nebyl v F1,“ dodává Alonso.

Nejlepší momenty roku? Podle Alonsa výhra kolegy Ocona v Maďarsku a pódium v Kataru.