Alonso: O víkendu nás čeká několik překvapení

Dvojnásobný mistr světa Fernando Alonso věří, že během zimy došlo ke změnám v rozložení sil. Skutečné tempo týmy odhalí až v sobotní kvalifikaci a máme čekat velká překvapení.

Štítky: Alpine Fernando Alonso Zveřejněno 25. 03 2021 — Vašek Štěpánek

V loňské sezoně dominoval Mercedes, když dokázal vyhrát třináct z celkových sedmnácti Grand Prix. Během předsezonních testů v Bahrajnu ale mistři světa posledních sedmi let pokulhávali. Naopak se vcelku dařilo Red Bullu a jsou nyní mírnými favority pro nedělní závod.

Výkony a zajeté časy týmů v předsezonních testech je ale třeba brát s rezervou. Fernando Alonso proto očekává, že až týmy využijí naplno svého potenciálu, budeme překvapeni.

„Během testování jsme odjeli hodně kilometrů, což je důležité. Tato data nám poskytnou informace, na kterých můžeme stavět ve zbytku sezony. Většinu našich programů se nám podařilo splnit, takže jsme relativně spokojeni,“ přiznal Alonso.

„Pokud jde o výkon, je ještě příliš brzy na to cokoliv říct. Myslím, že skutečné rozložení sil uvidíme až během první kvalifikace v Bahrajnu, kde bude mít každý málo paliva, nejrychlejší pneumatiky a plný výkon motoru. Očekávám, že uvidíme několik překvapivých výsledků.“

Alonso se do formule 1 vrací po dvouleté pauze, kdy si zkusil závody v IndyCar, rally Dakar a WEC. Minulý měsíc utrpěl poranění čelisti kvůli své nehodě na kole a ke konci roku jej čeká operace.  I přesto se Alonso na novou sezonu těší a znovu touží po závodění v královně motorsportu.

„Vynaložil jsem velké úsilí od chvíle, kdy jsem se upsal týmu Alpine. Chci být fyzicky i mentálně připraven na novou sezonu. Když jsem byl mimo F1, naučil jsem se několik závodních stylů. Teď jsem ale znovu ve formuli 1 a jsem velmi motivovaný vyždímat ze sebe úplné maximum. Jízda v předsezonních testech byla sice fajn, ale už se nemohu dočkat prvního závodu této náročné a dlouhé sezony.“

Výkonný ředitel týmu Alpine Marcin Budkowski uvedl, že Alonso a jeho týmový kolega Esteban Ocon měli výbornou zpětnou vazbu už během předsezonních testů.

„Esteban i Fernando byli se svou přípravou na sezonu spokojeni. I když šlo jen o pouhé tři dny. Oba dobře reagují na vůz a mají skvělou zpětnou vazbu, což je pro vývoj auta zásadní.

Model A521 je vcelku solidní. Dobře reaguje na změny v nastavení a víme, ve kterých oblastech je třeba se zlepšit. Věřím, že díky Fernandovi a Estebanovi budeme schopni tyto nedostatky rychle odstranit,“ uvedl Budkowski.